Dzieci umierają, bo nie mogą leczyć się poza Strefą Gazy

Czy można w jakikolwiek sposób usprawiedliwić odbieranie chorym dzieciom możliwości leczenia, które ratuje życie?

Te dzieci muszą opuścić Strefę Gazy, aby mogły przeżyć, nie ma innej możliwości. To okrutne, że dzieci umierają i cierpią, choć mogą otrzymać pomoc tuż za granicą. To słowa dyrektora organizacji Save the Children na Bliski Wschód dotyczące sytuacji chorych dzieci w Strefie Gazy.

Jeremy Stoner podkreślił, że opieka zdrowotna w Gazie po 13 latach blokady znajduje się w całkowitej rozsypce. Teraz sytuacja jeszcze się pogorszyła ze względu na pandemię koronawirusa. Tymczasem wiele chorych dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy, którą mogą otrzymać tylko poza swoim miejscem zamieszkania. Rząd izraelski odmawia jednak wydania im pozwolenia na wjazd do swojego kraju. Przed pandemią średnio każdego miesiąca około 2 tys. osób prosiło o zgodę na leczenie poza Strefą Gazy, obecnie takich próśb jest około 160.

Save the Children, organizacja, która od ponad 100 lat zajmuje się walką o prawa dzieci, już od dawna wzywa rząd Izraela do odblokowania Strefy Gazy. Jej zdaniem obecna sytuacja przyczynia się do łamania podstawowych praw człowieka, szczególnie najmłodszych. Jednocześnie wskazuje na konieczne podjęcie rozmów między stroną izraelską i palestyńską, aby na nowo umożliwić mieszkańcom leczenie poza Strefą Gazy.

« 1 »

reklama

reklama

reklama