Dziś Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - to wielkie wyzwanie dla Kościoła

Religia odgrywa ogromną rolę w procesach migracyjnych. Europejskie społeczeństwo należy wychowywać do większego pluralizmu religijnego, należy też wymagać szacunku dla wartości krajów goszczących przybyszów.

Wskazano na to na międzynarodowym kongresie zorganizowanym przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Inicjatywa ta związana jest z przypadającą w najbliższą niedzielę 106. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy.

Otwierając spotkanie „Religia migrantów: wyzwanie dla społeczeństwa i Kościoła” kard. Michael Czerny, który z ramienia Watykanu zajmuje się migrantami i uchodźcami, przypomniał, że w swym orędziu na ten szczególny dzień Papież Franciszek zaapelował o dostrzeżenie w przesiedleńcach wewnętrznych Jezusa zmuszonego do ucieczki. Stąd obchody koncentrować się będą wokół słów „Jak Jezus zmuszony do ucieczki”.

    „Ten kongres odbywa się nieprzypadkowo przed Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. W tym roku Ojciec Święty postanowił poświęcić swe przesłanie wewnętrznym uchodźcom, którzy, tak jak Jezus, zostali zmuszeni do ucieczki i szukania koniecznej pomocy gdzie indziej – mówił na kongresie kard. Czerny. –Trzeba przyjąć, chronić, promować i integrować przesiedleńców wewnętrznych. W swym orędziu Franciszek nawiązuje do obrazu drogiego Piusowi XII, przedstawiającego Jezusa, który wraz ze swymi rodzicami jest wysiedlonym i uchodźcą, by podkreślić znaczenie racji chrześcijańskiej gościnności: to Jezus puka do naszych drzwi wygłodniały, ubogi, chory i cudzoziemiec.“

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy rozpocznie Tydzień Modlitw za Uchodźców, który potrwa do 4 października .

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao