Francuscy pątnicy piszą maryjne „M” na mapie kraju

Wyjątkowa pielgrzymka przemierza od tygodni Francję.

Wyjątkowa pielgrzymka przemierza od tygodni Francję. Jej uczestnicy kreślą na mapie tego kraju ogromne „M”, jak Maryja, modląc się o przebudzenie duchowe i uwolnienie świata od pandemii. Kulminacyjnym momentem pielgrzymki będzie jutrzejsze zawierzenie Francji Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi, które odbędzie się w Paryżu.


Niezwykli pątnicy wyruszyli na szlak 2 czerwca, równocześnie z dwóch maryjnych sanktuariów w Lourdes i La Salette. Pielgrzymują specjalnymi zaprzęgami konnymi, wioząc ze sobą figury Maryi 2-metrowej wielkości, specjalnie przygotowane na tę okazję. W ciągu 107 dni pokonają 2 tys. km. Trasa pielgrzymki obejmie pięć miejsc objawień maryjnych z XIX wieku: w Paryżu (1830), La Salette (1846), Lourdes (1858), Pontmain (1871), Pellevoisin (1876). Połączone ze sobą te miejsca kreślą wielką literę „M” na mapie Francji. I to właśnie zarys tej litery wyznacza trasę pielgrzymki.

Oba zaprzęgi pokonują codziennie do 15 km. Przyłączają się do nich mieszkańcy z danych terenów. Na terasie organizowane są spotkania modlitewne, wspólne liturgie i celebracje. „Chcemy modlić się o duchowe odrodzenie naszej ojczyzny i  przypomnieć jej mieszkańcom przesłanie Maryi, które wybrzmiało w miejscach jej objawień” – podkreślają organizatorzy wskazując, że pomysł projektu zrodził się po pożarze paryskiej katedry Notre-Dame. Pielgrzymkę poparło ponad 30 francuskich biskupów, w tym przewodniczący episkopatu.

Oba pielgrzymie zaprzęgi są obecnie w Paryżu, nawiedzając m.in. sanktuarium Matki Bożej od Cudownego Medalika i bazylikę Najświętszego Serca na Montmartre. Dziś wieczorem, przed zranioną pożarem katedrą Notre-Dame, pątnicy wezmą udział w specjalnym różańcu w intencji Francji pod przewodnictwem abp. Michela Aupetita, który jutro zawierzy Francję Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Pielgrzymka zakończy się 12 września, we wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, w sanktuarium w Pellevoisin.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama