Hiszpania potrzebuje współpracy ponad podziałami

Hiszpańskie episkopat apeluje do partii politycznych o ducha współpracy w oblicza zagrożenia epidemią. Zdaniem rzecznika biskupów politycy powinni brać wzór z czasów transformacji ustrojowych po reżimie generała Francisco Franco, kiedy wszystkie ugrupowania potrafiły się porozumieć.

Rzecznik episkopatu Hiszpanii zaapelował do partii politycznych o dialog i odłożenie na bok „swoich schematów ideologicznych”. Panująca sytuacja wymaga stanięcia na wysokości zadania. Bp Luis Argüello popiera również projekt gwarantowanego dochodu podstawowego, który pomoże rodzinom cierpiącym z powodu konsekwencji pandemii.

„Dochód podstawowy jest sprawą pilną, aby pomóc osobom, które straciły pracę w okresie koronawirusa lub tym, którzy już znajdowali się w trudnej sytuacji. Inną sprawą jest, czy ten dochód ma pozostać na stałe” - powiedział bp Luis Argüello. „Chcemy zwrócić się do wspólnoty chrześcijańskiej, a potem do całego społeczeństwa z prośbą o pomoc. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone tym, którzy najbardziej cierpią z powodu pandemii”. Także biskupi i kapłani przeznaczą część swojego wynagrodzenia na ten cel. Bp Argüello podkreślił, że w Hiszpanii z powodu koronawirusa zmarło około 75 kapłanów diecezjalnych. Do tej liczby należy dodać jeszcze wielu zakonników i zakonnic.

Obecna sytuacja wymaga od polityków odłożenia na bok „swoich schematów ideologicznych”, więcej dialogu i ducha epoki „tranzycji”, a także przedstawienia konkretnego projektu, który miałby na uwadze dobro wspólne. „Jest to sprawa pilna i konieczna, by móc pomóc ofiarom koronawirusa i stawić czoła nadchodzącemu kryzysowi ekonomicznemu. Obecny kryzys jest także kryzysem politycznym”, podkreślił bp Argüello.

Rzecznik episkopatu nie pochwalił przesadnej interwencji policji, która w wielu miejscach, np. w katedrze w Granadzie, przerwała Mszę czy modlitwę. Jest to sprzeczne z art. 11 dekretu o wprowadzeniu stanu alarmowego oraz z hiszpańską konstytucją.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao