Japonia: 75-lecie bitwy o Okinawę, biskupi apelują o pokój

Zapewniamy o naszej determinacji w poszukiwaniu i budowaniu pokoju – napisali członkowie Konferencji Episkopatu Japonii w 75. rocznicę bitwy o Okinawę i zakończenia II wojny światowej.

Biskupi podkreślili, iż wołanie mieszkańców Okinawy o pokój na świecie jest wynikiem druzgoczącego doświadczenia bitwy sprzed lat, która pochłonęła wiele ponad 150 tys. ofiar, zarówno wśród żołnierzy, jak i cywilów. „Każda wojna jest na tyle brutalna, że nie może być dla ludzkości nic bardziej haniebnego” – piszą hierarchowie. Dodali, iż pomimo upływu 75 lat świat nadal znajduje się w niepewnej sytuacji i musi stawić czoła nowej zimnej wojnie, niestabilnej sytuacji w Azji wschodniej, zagrożeniu nuklearnemu oraz globalnemu kryzysowi środowiska.

W swoim przesłaniu biskupi japońscy przypomnieli ubiegłoroczną wizytę Franciszka w ich kraju oraz jego apel o rozbrojenie i świat wolny od broni nuklearnej. „We współczesnym świecie, gdzie miliony dzieci i rodzin żyją w warunkach urągających ich godności – powiedział wtedy Papież – wydane pieniądze oraz zarobione fortuny na produkcji, modernizacji i sprzedaży broni, ciągle coraz bardziej zabójczej, są ciągłym krzykiem wznoszącym się do nieba”. „Nasza odpowiedź na zagrożenia wojenne musi być konkretna i wspólnotowa” – zaznaczył Franciszek.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama