Kard. Grocholewski spocznie w katedrze poznańskiej

Pogrzeb śp. kard. Zenona Grocholewskiego odbędzie się w katedrze poznańskiej – zapowiedział ks. prał. dr Ireneusz Dosz. – Taka była wola wyrażona wielokrotnie przez purpurata – mówi KAI kanclerz Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w Rzymie w bazylice watykańskiej w sobotę, 18 lipca, o godz. 11. Weźmie w nich udział papież Franciszek, odprawiając egzekwie przy trumnie. Mszy św. pogrzebowej będzie przewodniczył kard. Leonardo Sandri w obecności przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

- Abp Stanisław Gądecki tuż po otrzymaniu informacji o śmierci kardynała udał się do Rzymu. Metropolita poznański był bardzo związany z kard. Grocholewskim, którego często gościł w swoim domu i prowadził z nim długie rozmowy. Kardynał żywo interesował się życiem Kościoła poznańskiego, był też obecny przy objęciu rządów w archidiecezji poznańskiej przez abp. Gądeckiego – wyjaśnia prał. Dosz.

Trumna z ciałem kard. Grocholewskiego zostanie przewieziona do Poznania i złożona w najstarszej polskiej katedrze w krypcie, gdzie pochowani są biskupi poznańscy. W 1963 r. w tej świątyni były prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka.

ms / Poznań / pb (KAI) / Watykan / nc (Opoka)

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama