Kina tak, szkoły religijne nie? Prawnicy z USA domagają się sprawiedliwości

„Trzeba zakończyć dyskryminacyjne traktowanie religii. Teraz” – stwierdzili prawnicy po tym, jak gubernator Kentucky Andy Beshear, z powodu trwającej pandemii koronawirusa, nakazał zamknąć prywatne szkoły religijne. Danville Christian Academy złożyła sprawę do sądu.

Catholic News Agency podaje, że zarządzenie, które przedstawił Andy Beshear, dotyczy zarówno szkół publicznych, jak i prywatnych. Pozwala na ponowne otwarcie szkół podstawowych w tzw. czerwonych strefach, o ile przestrzega się w nich państwowych wytycznych, dotyczących zdrowia publicznego. Prywatne szkoły religijne twierdzą, że przestrzegają zasad, a jednak mają pozostać zamknięte?

Danville Christian Academy złożyła sprawę do sądu. 25 listopada sędzia okręgowy orzekł, że nakaz gubernatora Kentucky nie może mieć zastosowania wobec prywatnych szkół, ponieważ narusza ich prawa. Jednak dwa dni później, sąd apelacyjny uchylił tę decyzję. Danville Christian Academy postanowiła się nie poddawać i zwróciła się z tą sprawą do Sądu Najwyższego USA. Kilka grup przedstawiło swoje wsparcie dla Danville Christian Academy. 4 grudnia trzydziestu ośmiu republikańskich senatorów złożyło swoje sprawozdanie, uważając, że choć COVID-19 to niewątpliwie poważne zagrożenie dla zdrowia, to Konstytucja obowiązuje nawet w trudnych czasach. „Trybunał powinien ponownie przypomnieć gubernatorom w całym kraju, że nakazy zamknięcia nie mogą naruszać praw konstytucyjnych” – napisali senatorowie w komunikacie.

Ponadto Becket Fund for Religion Liberty wyraziło swoje zdanie, twierdząc, że to niesprawiedliwe, że „kina i tory wyścigów konnych są otwarte, bo to dobry biznes, ale szkoły religijne mają być zamknięte”. Ich zdaniem zarządzenie gubernatora Kentucky podlega ścisłej kontroli, ponieważ narusza „prawo rodziców, wynikające z klauzuli swobodnego kierowania religijnym wychowaniem i edukacją swoich dzieci”.

Radca Alliance Defending Freedom, John Bursch, oraz inni prawnicy ADF, złożyli wniosek amicus curiae w imieniu 17 szkół chrześcijańskich w Kentucky. „Zarządzenie gubernatora stanu Kentucky pozwala na działanie kin, miejsc do organizacji imprez, siłowni, ośrodków opieki nad dziećmi i biur zawodowych, ale prywatne szkoły chrześcijańskie nie mogą być otwarte, nawet jeśli spełniają wszystkie zalecane wytyczne dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. Dlatego prosimy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, aby położył kres niekonstytucyjnemu edyktowi gubernatora” – zaapelował John Bursch. „Trzeba zakończyć dyskryminacyjne traktowanie religii. Teraz” – dodali pozostali prawnicy ADF. Wielu prawników uważa, że od wybuchu pandemii, najmocniej ogranicza się te sprawy, które są związane z życiem religijnym.

Sam gubernator bronił swojego zarządzenia, tłumacząc, że chce chronić zdrowie i życie obywateli. Stwierdził, że chce równo traktować zarówno szkoły publiczne, jak i prywatne. „Kentucky jest w trakcie śmiertelnej, trzeciej fali koronawirusa. Podjęliśmy niezbędne działania, aby spowolnić wzrost liczby przypadków” – powiedział Andy Beshear. Chociaż w kraju odnotowano spadek liczby przypadków koronawirusa w okresie letnim, gwałtowny wzrost tej jesieni, wkrótce po wznowieniu zajęć, spowodował ponowne zamknięcie niektórych szkół, a niektóre stany przywróciły blokady lub nakazy pozostania w domu.

Katolickie szkoły bardzo intensywnie pracowały nad polepszeniem bezpieczeństwa. Maseczki, dystans społeczny, opcje zdalnego nauczania dla chętnych – to wszystko było wzięte pod uwagę i wprowadzane. Jednocześnie szkoły prywatne argumentują, że dzieci cierpią z powodu izolacji. Dlatego, jeśli zachowa się odpowiednie środki bezpieczeństwa, lepszy jest dla nich kontakt z rówieśnikami, nawet jeśli muszą się dystansować. Sąd Najwyższy obecnie wezwał do tego, aby chronić szkoły religijne przed ich zamykaniem.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao