Kolumbia: ekologia misją Kościoła

Ekologii poświęcona jest trwająca w tym tygodniu w Bogocie sesja planarna Episkopatu Kolumbii. Biskupi zaprosili licznych ekspertów i przedstawicieli władz.

Zastanawiają się nad możliwościami kształtowania świadomości ekologicznej oraz zaangażowania Kościoła na polu działalności ekologicznej.

Jak przyznaje sekretarz generalny Episkopatu Kolumbii obecna sesja to owoc niedawnego Synodu Biskupów o Amazonii. Misją Kościoła jest bowiem ochrona stworzenia – mówi bp Elkin Fernando Álvarez Botero.

W centrum życia troska o stworzenie

- Podczas tego zgromadzenia rozważamy w sposób szczególny Encyklikę Papieża Franciszka Laudato sí oraz wnioski końcowe Synodu o regionie panamazońskim. Chcemy wypracować wytyczne duszpasterskie dla diecezji i wszystkich parafii, aby uświadamiały chrześcijańską odpowiedzialność za stworzenie. Troska o stworzenie jest właściwą misją Kościoła. Należy też ona do biblijnej i teologicznej koncepcji stworzenia jako daru. Poświęcimy temu zagadnieniu cały tydzień obrad. Na pewno pojawią się nowe wnioski, ale już teraz mamy dwie perspektywy działania. Do programów duszpasterskich zostanie włączona troska o stworzenie, aby wychowywać, uczyć i motywować ludzi, by we własnym stylu życia postawili w centrum poszanowanie i ochronę stworzenia. Drugą perspektywą działania jest wpływanie na społeczeństwo, a zwłaszcza na władze lokalne, aby w ten sposób kształtowały politykę państwa.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama