Łotwa: stulecie seminarium w Rydze

Jedyne katolickie wyższe seminarium duchowne w Rydze obchodzi stulecie istnienia. Specjalna uroczystość inaugurująca obchody odbyła się wczoraj.

Obecnie jest to jedyne seminarium duchowne na Łotwie, a w czasach komunizmu było jednym z dwóch, obok kowieńskiego, które kształciło katolickie duchowieństwo dla terenów całego Związku Sowieckiego. Założony w 1920 r. ośrodek formacyjny pierwotnie funkcjonował przy sanktuarium w Agłonie na wschodzie kraju. Przeniesiony w cztery lata później do Rygi, działa praktycznie nieprzerwanie aż do tej pory.

W ramach uroczystości zaprezentowano m.in. film dokumentalny przedstawiający historię seminarium, życie kleryków, ich motywacje oraz współczesne problemy związane z formacją. Wśród tych ostatnich na pierwszy plan wybija się coraz dokuczliwszy brak powołań: obecnie do kapłaństwa przygotowuje się tu zaledwie kilkunastu studentów – i to licząc łącznie z seminarium misyjnym Redemtopris Mater. Stąd abp Zbigniew Stankiewicz usilnie zachęcał parafie o modlitwę w tej intencji. Istnieje też potrzeba poważnego zajęcia się duszpasterstwem powołaniowym wśród młodych.

« 1 »

reklama

reklama

reklama