reklama

Maria Goretti, 70 lat wciąż aktualnej świętości

W miejscach związanych z życiem i męczeńską śmiercią św. Marii Goretti trwają obchody 130. rocznicy jej urodzin i 50-lecia kanonizacji.

Ordynariusz Latiny, miasta, którego święta męczenniczka jest patronką podkreśla, że „w obecnych czasach, gdy kobiety traktowane są jak przedmioty i brutalnie wykorzystywane jej przykład przypomina o znaczeniu godności i integralności każdej osoby ludzkiej”. 6 lipca przypada liturgiczne wspomnienie tej 12-letniej męczenniczki, która przed śmiercią wybaczyła swemu zabójcy.


Z powodu pandemii rocznicowe obchody są okrojone, jednak czciciele św. Marii Goretti starają się przypomnieć jej przykład we wszystkich miejscach związanych z jej życiem i śmiercią. „Ta młoda Włoszka jest bardzo popularna również za granicą. Do jej sanktuarium w Nettuno przybywają pielgrzymi z całego świata” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Mariano Crociata.

Wierność sumieniu i Bogu ma sens

    „Zaraz po jej kanonizacji wybudowano wiele kościołów pod jej wezwaniem zarówno w Ameryce Łacińskiej, jak i Stanach Zjednoczonych. Jej przesłanie wciąż przemawia i pozostaje aktualne. Na ludziach robi wrażenie to, że zaledwie 12-letnia dziewczynka znalazła siłę by oprzeć się sąsiadowi, który chciał ją zgwałcić, ponieważ pragnęła wytrwać w czystości i w wierności Chrystusowi oraz samej sobie – mówi papieskiej rozgłośni bp Crociata. – Pozostaje wspaniałym przykładem szczególnie dla młodzieży w czasach, kiedy coraz mniej docenia się czystość i wierność. Ona przypomina, że wierność sumieniu i Bogu ma sens. Ten wymiar jest wart podkreślenia w czasach, gdy kobiety traktuje się często bez skrupułów, jak rzecz. Moc świadectwa ma także jej siła ducha, która sprawiała, że potrafiła powiedzieć swemu oprawcy: «przebaczam i chcę, by był ze mną w Raju!». Proste przesłanie wierności.“

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao