Ojczyzna papieża Franciszka legalizuje aborcję

W Argentynie przegłosowano ustawę, która legalizuje aborcję. Do 14 tygodnia ciąży aborcja będzie dostępna i bezpłatna w każdym przypadku. Do tej pory była dozwolona tylko wtedy, gdy ciąża była wynikiem gwałtu lub zagrażała życiu lub zdrowiu kobiety.

Senat przyjął ustawę 38 głosami „za” i 29 „przeciw”. Prawo zalegalizuje aborcję we wszystkich przypadkach do 14 tygodnia ciąży. Aborcja w Argentynie, trzecim pod względem liczby ludności kraju Ameryki Południowej, jest obecnie dozwolona tylko wtedy, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub zagraża życiu lub zdrowiu kobiety. We wszystkich innych okolicznościach aborcja jest nielegalna i podlega karze do 15 lat więzienia. 

Debata na temat aborcji wywołała napięcie w kraju o głębokich więzach katolickich. Argentyna, miejsce narodzin papieża Franciszka, doświadczyła w ostatnich latach stopniowego wzrostu agnostycyzmu, chociaż według CIA 92 proc. Argentyńczyków nadal identyfikuje się jako katolicy.

Konstytucja Argentyny utwierdza rządowe poparcie dla Kościoła katolickiego i uznaje katolicyzm za religię oficjalną. Jednak poprawka z 1994 r. zniosła wymóg, że prezydent musi być katolikiem.

W odręcznym liście skierowanym do kongresmenki i pośredniczki grupowej Victorii Morales Gorleri, papież Franciszek pisał, że „problem aborcji nie jest przede wszystkim kwestią religii, ale ludzkiej etyki, przede wszystkim każdego wyznania”.

„Czy sprawiedliwe jest wyeliminowanie ludzkiego życia, aby rozwiązać problem? Czy sprawiedliwe jest zatrudnienie płatnego zabójcy do rozwiązania problemu?” – napisał.

W sobotę Kościół Argentyny wezwał Senat do głosowania przeciwko tej ustawie, na czele z biskupem Oscarem Ojeą, przewodniczącym lokalnej konferencji biskupów i jawnym przeciwnikiem aborcji, mówiąc, że opozycja była wspierana przez „nauki medyczne i prawo”.

Źródło: cnn.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama