Pandemia ciosem dla cierpiących mieszkańców Syrii i Strefy Gazy

Europa i świat zachodni walczą z koronawirusem, sięgając po nadzwyczajne środki. W Syrii, gdzie krwawy konflikt wewnętrzny trwa już niemal dziesięć lat, blisko połowa placówek medycznych jest zniszczona. W Strefie Gazy niewydolna służba zdrowia nie radzi sobie z nowymi wyzwaniami.

Regiony boleśnie doświadczone jeszcze przed pandemią, teraz wręcz dramatycznie potrzebują naszej pomocy. W Strefie Gazy sytuacja epidemiczna jest fatalna. Walkę z pandemią utrudnia brak sprzętu oraz wykwalifikowanego personelu. Na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz w samej Gazie potwierdzono blisko 50 tys. zakażeń koronawirusem, statystyki niepokojąco rosną od czerwca (dane wg. John Hopkins University). Sytuacja w krajach ościennych również nie napawa Palestyńczyków optymizmem. W Izraelu liczba zakażonych SARS-CoV-2 wynosi ponad 300 tys. osób. 

„W Strefie Gazy niesiemy pomoc za pośrednictwem programu Rodzina Rodzinie od początku tego roku. 100 rodzin otrzymuje od Polaków regularne wsparcie, które pomaga w przetrwaniu tych trudnych chwil” – mówi Sylwia Hazboun z Caritas Polska, koordynatorka programu.

Za mało sprzętu do ratowania życia

„Dostępne dane dotyczące liczby zakażeń w Syrii mówią o ponad 5 tys. osób zarażonych (wg John Hopkins University). Rzeczywistość jest zapewne inna, podobna do sytuacji w sąsiednich krajach. Dla przykładu, w Iraku liczba zakażonych koronawirusem zbliża się do 0,5 mln osób. W Syrii, przy znacznym wzroście liczby zachorowań, odsetek umieralności będzie wyższy niż w krajach posiadających stabilny system opieki zdrowotnej. Tutaj, według danych OCHA (Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej), 46% placówek medycznych jest częściowo lub całkowicie zniszczone” – przypomina Sylwia Hazboun.

Nie ma skutecznych procedur i narzędzi diagnostycznych, więc prawdziwa skala zagrożenia pozostaje nieznana. Dobrowolne testy na obecność wirusa (testy PCR) można zrobić jedynie w kilku ośrodkach, które świadczą usługi wyłącznie osobom wyjeżdzającym poza granice kraju. Koszt takiego badania sięgnął ponad 126 tys. SYP, co przewyższa dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Historie rodzin z Syrii i Strefy Gazy są publikowane na stronie bliskiwschod.caritas.pl.

Jak pomóc?

• wysyłając SMS o treści RODZINA na numer 72052
• dokonując wpłaty: na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Rodzina Rodzinie)  
• obejmując wsparciem konkretną rodzinę za pośrednictwem strony rodzinarodzinie.caritas.pl.

Źródło: materiały prasowe Caritas Polska
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao