reklama

Pandemia przypomniała nam, że wszyscy jesteśmy rodziną – troszczmy się więc o siebie

Składając Bożonarodzeniowe życzenia abp Bombaju zachęcił do otwarcia oczu na tych, którzy żyją pośród nas pomocą. Tak jak Jezus przyszedł na świat, aby „nieść Dobrą Nowinę ubogim”, tak i my – Jego uczniowie, mamy pamiętać o tych, którzy nas najbardziej potrzebują


W życzeniach bożonarodzeniowych skierowanych do słuchaczy Radia Watykańskiego arcybiskup Bombaju kard. Oswald Gracias zauważył, że pandemia przypomniała nam, że jako ludzie, wszyscy jesteśmy jedną rodziną. Zachęcił do troski w czasie Świąt o ubogich oraz o imigrantów.


W ostatnich dniach w Indiach zanotowano największą liczbę zakażeń Covid-19 od lipca – ponad 19 tys. nowych przypadków dziennie. W całym kraju jest prawie 11 milionów chorych, a 146 tysięcy osób zmarło z powodu koronawirusa. „Ta pandemia przypomina nam, że wszyscy powinniśmy widzieć brata i siostrę w każdym człowieku, już nie powinno być «ja» i «moje», ale «my» i «nasze»” – powiedział purpurat.

Apel ten nie wiąże się wyłącznie z pandemią. Zgodnie z najnowszym raportem organizacji pozarządowej Minority Rights Group, przypadki nietolerancji religijnej wobec mniejszości chrześcijańskiej i muzułmańskiej nasilają się w Indiach, a warunki życia dalitów, żyjących na marginesie społeczeństwa, wciąż pozostają wyjątkowo trudne. „W tym czasie Świąt Bożego Narodzenia powinniśmy sięgnąć po encyklikę Papieża Franciszka «Fratelli Tutti», która równie dobrze mogłaby być listem pasterskim na czas Świąt. Zawiera bowiem wszystkie te elementy, które są ważne w tym czasie” – mówi kard. Oswald Gracias.

Boże Narodzenie było chwilą chwały zmarginalizowanych

    „Jezus narodził się w okolicznościach bardzo prostych. Pamiętając o tym nie zapominajmy o ubogich i ich trudnościach. Musimy mieć serce, które potrafi im współczuć, oczy, które widzą ich ból i ręce, które przychodzą im z pomocą – powiedział papieskiej rozgłośni kard. Oswald Gracias. – Pamiętamy, że kiedy Jezus przyszedł, pierwszymi, którzy usłyszeli tę nowinę byli pasterze, czyli bardzo prości ludzie, zmarginalizowani. W tym czasie Bożego Narodzenia pomyślmy o nich, tak często ich wykorzystujemy, nie mają żadnych praw, ale chwila Bożego Narodzenia była chwilą ich chwały, najbardziej zmarginalizowanych. Pomyślmy też o imigrantach. Kiedy Jezus przybył do Betlejem, nie starczyło dla niego miejsca w gospodzie. Dzisiaj też często odpowiadamy imigrantom, że nie ma dla nich miejsca. Zauważmy, że my również jesteśmy migrantami w swojej ziemskiej wędrówce. Pamiętajmy także, że Jezus narodził się blisko natury i Boże Narodzenie powinno nam przypominać, że mamy obowiązek dbać o stworzenie.“

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao