Prokurator o pożarze katedry w Nantes: to nie wygląda na przypadek

Pożar wybuchł w trzech miejscach, m .in. przy organach i w nawie głównej. Jego przyczyną mogło być podpalenie. Prokuratura podjęła dochodzenie w kierunku umyślnego przestępstwa. Tamtejszy prokurator Pierre Sennes dodał, że w tej chwili ogień jest już pod kontrolą.

Płomienie zostały już wygaszone przez straż pożarną i wyrządziły poważne szkody, poinformował komendant policji Laurent Ferlay. Prawdopodobnie całkowicie zostały zniszczone wielkie organy katedry. Podwyższona platform, na której jest ustawiony instrument, jest bardzo niestabilna i grozi jej zawalenie. Natomiast statyka całej budowli wydaje się być nienaruszona.

W minionych latach we Francji dochodziło do licznych ataków na obiekty kościelne, w tym także na katedrę w Nantes, przypomniała austriacka agencja katolicka Kathpress. W 2013 nieznani sprawcy dostali się prawdopodobnie po rusztowaniach do wnętrza katedry. Zniszczyli i pomalowali sprayem chór oraz prezbiterium. Pozostawili po sobie obsceniczne napisy, rysunki hitlerowskie oraz symbole nazistowskie, na jednym z ołtarzy wymalowali symbole satanistyczne, jak liczbę „666” oraz symbole, jakimi posługują się przeciwnicy „małżeństw homoseksualnych” dopuszczonych we Francji. Zostały też wymalowane czarną farbą i zbezczeszczone niektóre figury i krzyże w katedrze.

O dzisiejszym pożarze została zaalarmowana straż pożarna o godz. 7.44. W akcji gaszenia świątyni uczestniczyło ponad 100 osób – strażaków i ratowników. Na opublikowanych nagraniach wideo widać czarny dym wydostający się przez fasadę świątyni, widać też było płomienie. Policja otoczyła dzielnicę wokół tego miejsca m.in. dlatego, aby nie dopuścić ciekawskich.

Budowę katedry św. Piotra i Pawła rozpoczęto w 1434 roku i trwała – z przerwami do XIX wieku. Sklepienie świątyni liczące ok. 38 metrów, jest najwyższym sklepieniem katedralnym we Francji. W 1972 wybuchł tam pożar w związku z prowadzonymi pracami naprawczymi. Katedra została częściowo zniszczona na skutek nalotów wojsk alianckich w czasie drugiej wojny światowej, a po wojnie od budowana.

Przed pięcioma laty w Nantes pożar zniszczył inny ważny kościół. Wtedy ogień, który wybuchł podczas prac na dachu w pochodzącej z XIX wieku. W Nantes są dwie bazyliki i katedra.

Obecna katastrofa dotyka Francję w ponad rok po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, najbardziej znanej świątyni Francji. 15 kwietnia 2019 wybuchł tam wielki pożar, który zniszczył ogromne powierzchnie dachu i zrujnował sklepienie głównej nawy, runęła iglica. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że ten jeden z symboli kraju zostanie odbudowany i wiernie odtworzony.

ts (KAI) / Nantes

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao