reklama

Triduum Paschalne i Wielkanoc w Japonii

Japonia była jednym z pierwszych krajów, w którym niedługo po Chinach, na początku lutego pojawiły się zarażenia koronawirusem. Dla wielu kościołów, szczególnie w regionie Tokio, celebrowana w środę popielcową Msza św. była ostatnią Eucharystią. Odprawianie Mszy w wielu diecezjach Japonii zostało zawieszone.

Pierwsza fala zachorowań przebiegła dość łagodnie i wydawało się, że koronawirus ominie Japonię. Na początku kwietnia pojawiła się jednak silniejsza, druga fala zarażeń. We wtorek z powodu powiększającej się gwałtownie liczby chorych, władze Japonii wprowadziły stan wyjątkowy na terenie 7 prefektur, w tym w Tokio, gdzie liczba zarażeń jest największa. Stan wyjątkowy wprowadzony został w 5 diecezjach. Odprawianie Mszy, nawet z najmniejszą liczbą wiernych zostało przez władze kościelne zabronione do 6 maja.

Msze i modlitwy przeniosły się do internetu. Od marca Msze św. transmitowane są za pośrednictwem YouTube przez arcypiskupa Tokio, Tarciso Kikuchiego. Biskup również celebruje Triduum Paschalne. Księża w innych kościołach w diecezji Tokio i Jokahama, przygotowują na każdą niedzielę refleksje, homilie i modlitwy dla swoich wiernych. Przesyłają je drogą elektroniczną.

Do internetu zostały przeniesione również Msze św. po polsku. Polonia japońska uczestniczy w Mszach przez Skype od dwóch niedziel. Celebruje je duszpasterz polonijny o. Paweł Janociński. Po raz pierwszy celebrowane jest Triduum Paschalne po polsku. Polacy będą mogli uczestniczyć również w Mszy w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Msza będzie sprawowana w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ofiar tragedii smoleńskiej.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao