Urodziny Matki Bożej w Hiszpanii

W Hiszpanii dzisiejsze święto Narodzenia Matki Bożej tradycyjnie oznacza koniec lata i początek nowego roku szkolnego, duszpasterskiego oraz politycznego. Pod różnymi wezwaniami Maryja czczona jest w różnych miejscowościach w Hiszpanii i w Ameryce Łacińskiej.

Święto Narodzenia Matki Bożej od wieków cieszy się dużą popularnością w Hiszpanii. Dawniej oznaczało koniec żniw, dzisiaj – koniec lata i początek nowego roku. Maryja, pod różnymi wezwaniami, jest patronką wielu regionów i licznych miejscowości. Patrząc na mapę Hiszpanii można dzisiaj łatwiej zrozumieć dlaczego nazywano ją ziemią Maryi. Na północy Hiszpanii przypada dzisiaj święto Santiny, czyli Matki Bożej z Covadonga, Królowej Asturii. W grocie, która znajduje się dosłownie w połowie skalnej ściany, miał schronić się Pelayo z towarzyszami po zwycięskiej bitwie z Arabami (rok 718 lub 722), która dała początek rekonkwiście. Tutaj znajduje się też słynąca łaskami figura Matki Bożej. Królowa Asturii, La Santina, ubrana jest w białozłotą suknię i czerwony płaszcz. W 1989 r. do sanktuarium przybył jako pielgrzym Jan Paweł II, modlił się ustóp Maryi i ofiarował Jej złotą różę. Szacuje się, że każdego roku do sanktuarium przybywa ok. 2 mln pielgrzymów.

Także Ekstremadura czci swoją patronkę -Matkę Bożą z Guadalupe. Czarna Madonna z Villuercas, jak nazywają ją mieszkańcy, od wieków przyciągała rzesze pielgrzymów. Sanktuarium w Guadalupe opiekowali się szczególnie królowie katoliccy Izabela i Ferdynand. W 1493 r. przybył tutaj Krzysztof Kolumb, aby podziękować za odkrycie Nowego Świata. Matka Boża z Guadalupe jest patronką całej Ameryki Łacińskiej. Kilka tygodni temu rozpoczął się Jubileuszowy Rok Guadalupański, który obchodzony jest wówczas, kiedy 6 sierpnia przypada w niedzielę.

8 września przypada uroczystość Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre, patronki Kuby. Mówi się, że Matka Boża z El Cobre troszczy się o wszystkich Kubańczyków, wierzących i niewierzących. Matka Boża del Valle jest patronką wyspy Margarita, która uważana jest za perłę Karaibów. Z kolei w wielu miejscowościach Meksyku czczona jest dzisiaj “Divina Infantita”, czyli boże dzieciątko lub niemowlę. Figura Matki Bożej, która przedstawia maleńką Maryję po urodzeniu, ma zaledwie 6 cm w Colonii Chapultepec.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama