Wirtualne obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück

W formie wirtualnej odbyły się uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbrück. Więźniarkami tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego były m.in. dr Karolina Lanckorońska oraz prof. Wanda Półtawska, przyjaciółka św. Jana Pawła II.

Muzeum Pamięci Ravensbrück z powodu pandemii jest zamknięte od 14 marca. Z tego powodu nie odbyły się żadne wydarzenia, które zostały zaplanowane w dniach 17–20 kwietnia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu.

- Nasze Stowarzyszenie planowało wyjazd do Ravensbrück na obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu. Mieliśmy złożyć kwiaty i zapalić znicze, modlić się, wspominać o dzielnych kobietach w miejscach pamięci w KL Ravensbrück, w Fürstenbergu i w Neubrandenburgu, a wiersze Więźniarek wyśpiewane przez artystów koncertu „Siła miłości” echo miało nieść daleko – mówi Elżbieta Kuta ze Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”, która poinformowała, że ze względu na epidemię uroczystości odbyły się w formie wirtualnej.

19 kwietnia 2020 r. na stronie internetowej www.ravensbrueck-sbg.de oraz w mediach społecznościowych można było zobaczyć i wysłuchać wystąpień dr Insy Eschebach, Dyrektor Muzeum Pamięci Ravensbrück, Ambry Laurenzi, Przewodniczącej Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück, dr Manji Schüle, Ministra Nauki, Badań i Kultury Brandenburgii, prof. Moniki Grütters, Ministra Stanu i Federalnego komisarza ds. Kultury i Mediów, Amélie de Montchalin, Sekretarza Stanu do Spraw Europejskich przy Ministrze ds. Europy i Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej, publicystki Adriany Altaras. Kaddish zaśpiewała Mimi Sheffer.

Międzynarodowy Komitet Ravensbrück reprezentował także głos Barbary Piotrowskiej. - Czy to obecne doświadczenie dotyczące nas wszystkich nie uczy nas czegoś? Wszelkie podziały polityczne, społeczne, religijne w poszczególnych krajach i między nimi nie mają znaczenia wobec potrzeby ratowania życia ludzkiego. Wymaga to zjednoczenia myśli i działań, wzajemnej pomocy, a przede wszystkim pokory. Następne pokolenia nich czerpią doświadczenia z naszych przeżyć i żyją w spokoju i pokoju – powiedziała Polka ocalona z obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Wszystkie przemówienia są dostępne z napisami w języku niemieckim lub angielskim. Planowane są tłumaczenia na język francuski i polski.

Z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück Muzeum Pamięci Ravensbrück opublikowało na YouTubie we współpracy z Towarzystwem Prawy Brzeg nagrania koncertu „Siła miłości” na podstawie twórczości więźniarek obozu.

Konzentrationslager Ravensbrück utworzono w 1938 r. Był to największy kobiecy, międzynarodowy obóz koncentracyjny na terenie Trzeciej Rzeszy, zorganizowany przed drugą wojną światową. SS zarejestrowało w sumie 132 tys. kobiet i dzieci, 20 tys. mężczyzn i 1 tys. dziewcząt obozu karnego dla niepełnoletnich „Jugendschutzlager Uckermark”. W latach 1942–1944 w KL Ravensbrück przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach. Dokładna liczba ofiar nie jest znana, ale z najnowszych badań wynika, że zamordowano tam około 40 tysięcy osób, z czego prawie połowę stanowiły Polki. Do obozu kobiety trafiały m.in. za udział w strukturach Państwa Podziemnego, jak np. Karolina Lanckorońska czy Wanda Półtawska. Obóz funkcjonował do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 30 kwietnia 1945 r.


pra / Kraków

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao