AP: „Prawie wszystkie Kościoły chrześcijańskie w Afryce są przeciwne ideologii LGBTQ”

Kościoły chrześcijańskie „głównego nurtu” w Afryce są całkowicie przeciwne ideologii LGBTQ – stwierdza raport amerykańskiej agencji prasowej AP. Zwraca on uwagę na proces „odchodzenia” chrześcijan afrykańskich od ich dawnych Kościołów macierzystych w Europie i USA, które na ogół popierają LGBTQ.

Chodzi o wspólnoty anglikańskie, metodystyczne, prezbiteriańskie i luterańskie. Autorem raportu są Kwasi Gyamfi Asiedu i trzech jego współpracowników. Zdaniem autora, wypowiedzi przywódców protestanckich, a także hierarchów katolickich z Czarnego Lądu mogą zadziwiać, a nawet razić swoją ostrością.

Nigeryjski biskup Zjednoczonego Kościoła Metodystów (UMC) John Wesley Yohanna zapowiedział, że „biskupi afrykańscy zamierzają wystąpić z UMC i połączyć się [z innymi] w nowy Światowy Kościół Metodystów (Global Methodist Church), który nie będzie popierał polityki włączania ideologii LGBT do swojej doktryny kościelnej”. Według biskupa powstanie tego nowego aliansu metodystów planowane jest na przyszły rok.

Afrykańska Rada Chrześcijan, zrzeszająca główne Kościoły protestanckie, uważa homoseksualizm za „czyn perwersyjny i odrażający” – oświadczył jej sekretarz, pastor dr Cyril Fayos. Dodał, że „nie jest to kwestia praw człowieka i odrzucamy wszelkie niejasności w tym względzie”.

W Nigerii zarówno Kościoły chrześcijańskie, jak i władze uważają związki homoseksualne za „złe”, a w myśl obowiązującego tam obecnie prawa, osoby uprawiające tego rodzaju seks muszą się liczyć z karą nawet długoletniego więzienia. Komentując te przepisy bp Stephen Adegbite z Kościoła Metodystów Nigerii stwierdził, że „nie ma alternatywy nawet wobec tak surowych kar dla homoseksualistów”. Zaznaczył, że „nie można tu iść na kompromis i każdy Kościół, który okaże tolerancję w stosunku do związków osób tej samej płci, też musi się liczyć z odpowiednimi skutkami prawnymi”.

Parlament Ghany, uchodzącej za kraj, najbardziej przestrzegający praw człowieka w Afryce, przegłosował ostatnio ustawę przewidującą wysokie wyroki (od 3 do 10 lat) dla osób utożsamiających się z LGBTQ lub popierających to środowisko.

AP przytoczyła także wypowiedzi hierarchów katolickich w tej sprawie. Przewodniczący Konferencji Biskupów Ghany abp Philip Naameh przyznał, że nie toleruje ideologii LGBTQ. „Jeśli nie akceptujemy morderstwa, to dlaczego mielibyśmy zgadzać się na zachowanie kogoś, kto uprawia seks w sposób grzeszny. Jeśli ktoś taki jest przeciwny rodzeniu się dzieci, to jego czyn wymierzony jest także w istnienie naszego kraju”.

Inny hierarcha, katolicki arcybiskup dawnej stolicy Nigerii – Lagos – Alfred Adewale Martins w rozmowie z AP zauważył, że „nauka katolicka uznaje godność każdego człowieka”, ale – dodał – „ludzie, którzy wchodzą w związki homoseksualne, wybierają «nieporządek moralny» i powinni zmienić tę swoją postawę”.

Raport AP zwraca też uwagę, że jedynym krajem tego kontynentu, który zalegalizował związki homoseksualne, jest Republika Południowej Afryki. Poparł to m.in. znany arcybiskup anglikański Desmond Tutu, który oświadczył, że nie chce się modlić „do Boga, który jest homofobiczny”. Nie aprobują tego jednak istniejące tam Kościoły, a tym bardziej osoby w takich związkach nie mogą liczyć na ich „pobłogosławienie” przez duchownych chrześcijańskich – napisał w swym artykule Kwasi Gyamfi Asiedu.

o. jj (KAI Tokio) / Akra

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama