Biskupi z Teksasu: migranci nie są jedyną przyczyną pandemii

W ubiegłym tygodniu republikański gubernator Teksasu Greg Abbott wydał rozporządzenie dotyczące zakazu transportu migrantów, powołując się między innymi na bezpieczeństwo epidemiologiczne mieszkańców stanu. Rodzi to zagrożenie dla działalności ośrodków tamtejszej Caritas

Zarządzenia gubernatora Teksasu, mające na celu powstrzymanie pandemii, mogą doprowadzić do zamknięcia wszystkich ośrodków Caritas, zajmujących się nieletnimi imigrantami, którzy pozostają bez opieki dorosłych – uważa s. Norma Pimentel, szefowa Caritas w Dolinie Rio Grande, regionie obejmującym granicę USA i Meksyku. Przeciwko decyzjom władz stanowych zaprotestowali także teksańscy biskupi.

Ogłaszając swoją decyzję gubernator stwierdził, że kryzys Covid-19 w Teksasie związany jest z dramatycznym wzrostem liczby osób nielegalnie przekraczających granicę.

Zaostrzenie przepisów nastąpiło po tym, jak rodzina migrantów, przebywające w ośrodku prowadzonym przez Caritas z Doliny Rio Grande, została zatrzymana przez policję w restauracji. Okazało się, że wszyscy byli zakażeni koronawirusem. Informacja szybko obiegła Internet i wywołała niezwykle ostre reakcje polityczne. „Od pierwszego dnia pandemii robimy wszystko, aby upewnić się, że żaden z naszych podopiecznych nie porusza się po ulicach bez testu. Pojedynczy incydent grozi kryminalizacją wszystkich migrantów i wprowadzeniem prawdziwej dyskryminacji rasowej” – uważa s. Norma Pimentel.

Zakonnica twierdzi, że ciągłe zaostrzanie przepisów przez władze stanowe może doprowadzić do zamknięcia do końca sierpnia wszystkich dzieł prowadzonych przez Caritas dla migrantów. „Wówczas wszystkie dzieci z naszych ośrodków trafią do placówek rządowych, które są zdecydowanie niewystarczające” – powiedziała s. Norma Pimentel.

W obronie Caritas stanęli biskupi z El Paso i Dallas, którzy zwrócili się do rządu stanowego z prośbą o nie zaostrzanie przepisów, które mogą doprowadzić do kryzysu migracyjnego. Ostatnie dane mówią, że tylko w czerwcu prawie 190 tys. osób zostało zatrzymanych przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy Meksyku z USA. Prawie 15 tys. z nich to nieletni pozbawieni opieki dorosłych, którzy obecnie przebywają w rządowych placówkach lub domach opieki Caritas. Od października 2020 roku policja graniczna zatrzymała około miliona migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao