Centrum LGBT w katedrze Notre Dame? To pomysł transseksualnej działaczki

Paul B. Preciado (tak po zmianie płci przedstawia się pisarka) chce, by po odbudowie paryska świątynia została zamieniona w „feministyczne, queerowe, trans i antyrasistowskie centrum recepcji i badań”. Katedra miałaby otrzymać nowe „wezwanie” – „Matki Bożej od Dziecięcych Ofiar Przemocy”.

Propozycja odebrania słynnej katedry Kościołowi i przekształcenia w centrum LGBT to odpowiedź na publikację raportu o nadużyciach seksualnych we francuskim Kościele.

Paul B. Preciado przekonuje, że chociaż formalnie właścicielem budynków sakralnych jest państwo, to Kościół „zachowuje moralne posiadanie i symboliczną dominację w przestrzeni”. Przekształcenie w nową, związaną z ruchami feministycznymi, LGBT i antyrasistowskimi instytucję miałoby być zwróceniem jej obywatelom i „ofiarom kościelnej przemocy seksualnej”.

W swoim tekście na portalu Mediapart autorka idzie dalej i proponuje „proces impeachmentu Kościoła”, twierdząc, że przemoc seksualna to „systemowa praktyka instytucji kościelnej”. Krytykuje też samą tradycję chrześcijańską, „wychwalaną przez skrajną prawicę jako fundament aryjskiej Europy”.

W podsumowaniu stwierdza, że „jeśli przestępstwo seksualne nie jest przypadkiem, ale samą architekturą władzy instytucji kościelnej, to konieczne jest żądanie likwidacji Kościoła”.

Źródła: PCh24.pl, DoRzeczy.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama