Duża popularność Matki Bożej Nieustającej Pomocy... w Hiszpanii!

27 czerwca przypada święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Hiszpanii wciąż cieszy się dużą popularnością. Tradycyjnie organizowane są nowenny przygotowujące do tego święta. Po pandemicznej przerwie w tym roku na ulice ponownie wyszły też procesje.

Papież Pius IX przekazując w 1866 r. obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy redemptorystom polecił im, aby zanieśli ten wizerunek na cały świat. Dzięki misjom maryjna ikona trafiła do wielu parafii, a jej kult cieszy się dużą popularnością. W Hiszpanii jest patronką m. in. pogotowia ratunkowego, ministerstwa finansów i fiskusa. Wiele kobiet nosi imię María Socorro - «socorro» znaczy pomoc. Warto zauważyć, że w hiszpańskiej wersji ikony rysy Maryi i Jezusa są łagodniejsze niż w oryginale, który znajduje się w Rzymie. Maryjne święto poprzedzają nowenny i tridua.

W madryckiej parafii Najświętszego Odkupiciela program był bardzo bogaty. Na specjalnym koncercie „Trovadoras del amor” wystąpiła Prado Pérez z Aura Música, która śpiewała teksty średniowiecznych mistyczek. Jedna z jej pieśni „Florecer desiertos” znalazła się wśród finalistów amerykańskiego World Music (The USA Songwriting Competition) i półfinalistów Grammy. Prado, z zawodu lekarz, pracowała na pierwszej linii frontu w walce z pandemią. Podkreśla, że dzisiaj potrzebujemy duchowości i ciszy, aby zatrzymać się i zapytać o to, kim jesteśmy i dla kogo.

Z kolei znana pisarka i narratorka Ana G. Castellano, autorka wielu książek dla dzieci, skomponowała oryginalny i dowcipny „Romancillo”, czyli historię maryjnej ikony w formie poetyckiej. Oryginalne ilustracje na premierę przygotowała Patricia Cubillo. Ana podbiła serca nie tylko dzieci, ale także i dorosłych.

Maryjne święto pokazało, że nawet najlepsze transmisje internetowe czy telewizyjne nie zastąpią bezpośredniego kontaktu. Wiara potrzebuje realnej wspólnoty.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama