Etiopia: giną prawosławni księża

Jak donosi Release International, organizacja zajmująca się wolnością religijną, erytrejskie wojska obecne w regionie Tigraj są odpowiedzialne za zabójstwa setek księży i gwałty na ich żonach. Duchowni Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego stali się jednym z celów podczas trwającej tam wojny.

Jak donosi The Tablet, w poniedziałek wydano komunikat prasowy, według którego erytrejskie wojska, sprzymierzone z etiopską armią, nadal zabijają duchownych za odmowę uznania władzy premiera Abiy Ahmeda. „Niektórzy kapłani zasłaniają się, trzymając krzyże, a wtedy żołnierze potrafią uciąć im ręce. Gdy żołnierze proszą księży o zdjęcie nakrycia głowy, a ci odmawiają, bez wahania do nich strzelają” – powiedziała Helen Berhane, uwięziona w latach 2004-2006 za członkostwo w Kościele Ewangelickim, nieuznawanym przez autorytarny rząd Erytrei. „Setki księży ginie w tym konflikcie z rąk erytrejskich żołnierzy” – dodała.

Amnesty International oskarża wszystkie strony konfliktu o łamanie praw człowieka. W maju patriarcha Etiopii Abune Mathias, oskarżył rząd o popełnienie ludobójstwa w regionie Tigraj.

Marek Krzysztofiak SJ – Watykan


« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao