Flaga Unii Europejskiej powstała z inspiracji chrześcijańskiej. I nic tego nie zmieni!

Ostatnio pojawiają się komentarze, że flaga Unii nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem. Mowa o znakach zodiaku, liczbie miesięcy... Byle nie o chrześcijańskich korzeniach. Historii jednak nikt nie zmieni. Sam Arsène Heitz, autor koncepcji flagi, wyznał przed śmiercią, że inspirował się wizerunkiem Maryi.

Może niektórzy nie chcą już przyjmować do świadomości, że podczas przemawiania nad ich głowami wisi „wieniec z gwiazd dwunastu”, którym inspirował się Arsène Heitz, jednak historia jest historią. Tego, co zapisane na jej kartach, nie można zmienić. Owszem, dziś według oficjalnej wykładni dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle symbolizuje solidarność i harmonię między narodami Europy. Symbolika ta nawiązuje również do późniejszej dewizy Unii Europejskiej: In varietate concordia (zjednoczeni w różnorodności). Jednak nie można negować tego, że flaga Unii Europejskiej powstała z inspiracji chrześcijańskiej. Bo tak było. Widać, coraz modniejsze robi się to, aby wykreślić wszystko, co związane z chrześcijańskimi korzeniami. Niewygodnie dziś jest mówić o inspiracji autora koncepcji flagi - mówi się teraz najczęściej o znakach zodiaku, czy szerzy opinie, że 12 gwiazd to po prostu liczba miesięcy i tyle. A słowa samego Heitza przed śmiercią już się nie liczą?

Sam Arsène Heitz, autor koncepcji flagi, wyznał przed śmiercią, że inspirował się wizerunkiem Maryi przedstawionym w Apokalipsie św. Jana. Matka Boża przedstawiona jest na lazurowym tle, a nad jej głową jest wieniec z dwunastu gwiazd. Heitz podkreślił, że taka była faktyczna inspiracja, mimo że wcześniej Paul M.G. Lévy, w owym czasie szef służby informacyjnej i prasowej Rady Europy, który uczestniczył w wyborze flagi i nadaniu jej ostatecznego kształtu, uznał to za przypadek. Arsène Heitz przyznał, że tworząc projekt, miał w głowie fragment z Biblii: „Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu”. Rzeźba Maryi z okręgiem z dwunastu gwiazd znajduje się w katedrze Strasburgu - mieście, które jest siedzibą Rady Europy i w którym mieszkał również autor koncepcji flagi.

Jak pisze dr Władysław Serwatowski w swoim artykule „Flaga Europy - Historia i symbole”, inspiracje dotyczyły „zarówno koloru płata, jak i wzoru i układu korony z gwiazd. Błękit od XV wieku charakteryzuje dziewiczość i niepokalanie Madonny. W heraldyce lojalność, wierność, dobrą sławę i rzetelność. Dzięki takiej interpretacji współautora i projektanta, flaga Europy stała się także flagą Najświętszej Marii Panny”.

Za ciekawy „zbieg okoliczności” uznano również fakt, że flaga Unii Europejskiej została przyjęta przez Radę Europy 8 grudnia 1955 roku, a więc w  uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Chociaż głosowanie nad flagą w Komitecie Ministrów zaplanowane zostało na 9 grudnia, to wbrew oczekiwaniom miało miejsce dzień wcześniej. Tyle z faktów. Niech flaga Unii łączy, nie dzieli. Ale niech też nikt nie podważa jej inspiracji i korzeni. Nie można zmieniać ludzkich myśli, inspiracji i historii.

źródła: economist.com; pogotowieflagowe.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama