Francja: najczęściej niszczonymi miejscami kultu są chrześcijańskie kościoły i cmentarze

Według francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2020 roku liczba aktów przemocy o podłożu rasistowskim, wymierzonych w białe osoby, wzrosła o 65 proc. w porównaniu z wcześniejszymi latami. Najczęściej atakowanymi miejscami kultu były chrześcijańskie kościoły i cmentarze.

Jak informuje portal Valeurs Actuelles, „podczas gdy «rasizm systemowy» jest codziennie coraz bardziej potępiany przez działaczy antyrasistowskich, antybiały rasizm nadal rozwija się w społeczeństwie francuskim”.

Według raportu francuskiego MSW, na który powołuje się portal, wciąż najwięcej ataków rasistowskich dotyczy przedstawicieli społeczności arabskiej (238 ataków) i osób czarnoskórych (197 ataków). Jednak to właśnie biali mieszkańcy są jedyną grupą, wobec której liczba ataków na tle rasowym wzrosła w 2020 roku. Odnotowano bowiem 56 takich zdarzeń, w porównaniu z 34 incydentami w roku 2019.

W opracowaniu wymieniono również akty rasizmu wymierzone w poszczególne religie. Liczba ataków antymuzułmańskich wzrosła w 2020 roku o 53 proc. Zmniejszyła się natomiast liczba ataków na społeczność żydowską (o 51 proc.) i chrześcijańską (23 proc.). Wciąż jednak chrześcijańskie kościoły i cmentarze są najczęściej atakowanymi miejscami kultu – to 86 proc. wszystkich tego typu zdarzeń.

Źródło: valeursactuelles.com

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao