Francja: około 3 tys. duchownych pedofilów w Kościele w ciągu 70 lat

W ciągu minionych 70 lat w Kościele katolickim we Francji było między 2900 a 3200 duchownych pedofilów. Ujawnił to Jean-Marc Sauvé, kierujący Niezależną Komisją ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE). Na wtorek zaplanowano publikację raportu komisji.

Po dwóch i pół roku prac komisja przedstawi 5 października swój raport przewodniczącemu Konferencji Biskupów Francji abp. Erikowi de Moulins-Beaufort i przewodniczącej Konferencji Zakonników i Zakonnic Francji s. Véronique Margron. Obecni też będą przedstawiciele ofiar.

Tego samego dnia raport zostanie w całości opublikowany na stronie internetowej komisji. Liczy on 2500 stron, łącznie z aneksami. Zawiera również 45 propozycji, dotyczących zarówno słuchania ofiar, prewencji, formacji księży i osób konsekrowanych, prawa kanonicznego, zmian w zarządzaniu Kościołem, jak też zadośćuczynienia ofiarom.

W listopadzie 2018 r. francuscy biskupi zgromadzeni na swym zebraniu plenarnym w Lourdes postanowili utworzyć komisję, która ujawniłaby fakty z przeszłości i wyciągnęła z nich wnioski. Do inicjatywy włączyli się zakonnicy i zakonnice. Komisja, na której czele stanął Jean-Marc Sauvé, były wiceprzewodniczący francuskiej Rady Stanu (organu opiniującego projekty ustaw i dekretów rządowych), uformowała się w lutym 2019 r. W czerwcu uruchomiła platformę telefoniczną, za której pośrednictwem można było zgłaszać przypadki wykorzystania.

Do października 2020 r. skontaktowało się z komisją niemal 6500 osób. 2 marca br. podczas spotkania z biskupami Sauvé wstępnie oszacował, że w ciągu minionych dziesięcioleci mogło być prawie 10 tys. ofiar wykorzystania seksualnego w Kościele we Francji.

Już teraz członkowie komisji przyznają w nieformalnych rozmowach z francuskimi mediami, że raport będzie dla Kościoła „wstrząsem”. Również przewodniczący episkopatu spodziewa się, że będzie to chwila trudnej prawdy.

pb (KAI/lanouvellerepublique.fr) / Paryż

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama