Indonezja: co najmniej 14 rannych w zamachu przed katedrą w Makasar

Co najmniej 14 osób zostało rannych w Niedzielę Palmową w wyniku zamachu bombowego przed katedrą w mieście Makasar na wyspie Celebes w Indonezji – poinformowała miejscowa policja. Atak przeprowadziło dwóch zamachowców, z których jeden wysadził się w powietrze.

Na nagraniu z komórki, uzyskanym przez agencję Associated Press, widać części ciała rozrzucone obok płonącego motocykla przy bramie Katedry Najświętszego Serca Jezusa w Makasar. To zwłoki jednego z napastników, któremu ochrona świątyni nie pozwoliła wjechać motocyklem na teren kościoła. Burmistrz miasta Danny Pomanto przyznał, że zamach mógłby być znacznie bardziej tragiczny w skutkach, gdyby do eksplozji doszło przy głównej bramie kościoła, a nie – jak miało to miejsce – przy bocznym wejściu.

Miejscowa policja poinformowała, że żadna organizacja nie przyznała się na razie do zorganizowania ataku. Jak podaje agencja Reutera, miejscowe służby podejrzewają powiązaną z tak zwanym Państwem Islamskim organizację terrorystyczną Jamaah Ansharut Daulah (JAD). W 2018 roku jej członkowie przeprowadzili samobójcze ataki na kościoły i posterunek policji w mieście Surabaja, w których zginęło łącznie ponad 30 osób.

Makasar to największe miasto na wyspie Celebes. Odzwierciedla strukturę religijną Indonezji, która jest największym na świecie krajem muzułmańskim ze znaczną mniejszością chrześcijańską i wyznawcami innych religii. „Niezależnie od motywu, tego czynu nie usprawiedliwia żadna religia” – napisał w oświadczeniu indonezyjski minister do spraw religii Yaqut Cholil Qoumas.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao