Japonia: baza wojskowa ma powstać na terenie cmentarza wojennego. Biskupi protestują

Katoliccy biskupi Japonii zaapelowali do rządu swego kraju o wstrzymanie budowy nowej bazy wojsk USA na wyspie Okinawa. Według portalu „Vatican News” baza ma zostać wybudowana na obszarze, na którym przed 76 laty pochowane zostały liczne ofiary bitwy o Okinawę w czasie drugiej wojny światowej.

„Budowanie w tym miejscu bazy wojskowej jest sprzeczne z godnością człowieka oraz świętością ludzkiego ciała”, napisała w swoim oświadczeniu Konferencja Biskupów Japonii. Biskupi przypomnieli też, że wolontariusze japońscy od lat starają się identyfikować ofiary bitwy i je przechować tak, aby mogły być przekazane rodzinom.

„Doczesne szczątki wszystkich, którzy stracili życie w bitwie o Okinawę, są przestrogą i znakiem nadziei na pokój”, głosi apel biskupów. Ich zdaniem nie można sobie wyobrazić i nie można tolerować sytuacji, w której rodziny ofiar zobaczą, że na tym miejscu jest budowana baza wojskowa.

Bitwa o Okinawę mająca na celu opanowanie japońskiej wyspy Okinawa w archipelagu Riukiu rozpoczęła się 3 kwietnia 1945 r. i została zakończona 16 czerwca 1945 r. zwycięstwem wojsk amerykańskich. Po stronie amerykańskiej zginęło ponad 12 tys. żołnierzy, a po japońskiej ok. 130 tys.

ts (KAI) / Tokio


« 1 »

reklama

reklama

reklama