reklama

Kard. Müller: pasterze Kościoła nie powinni brać udziału w politycznych rozgrywkach

Były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, skrytykował amerykańskich kardynałów Blase'a Cupicha z Chicago i Josepha Tobina z Newark. „Myślę, że ci dwaj biskupi przybyli do Rzymu jako członkowie lub przedstawiciele Partii Demokratycznej” – powiedział.

Jak ustalił National Catholic Register, obaj kardynałowie niedawno udali się do Rzymu, aby spotkać się z obecnym prefektem Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luisem Ladarią. Wkrótce po tym spotkaniu napisał on list do biskupów Stanów Zjednoczonych, w którym wezwał do ostrożnego postępowania w dyskusjach na temat sformułowania ogólnokrajowej polityki „mającej na celu rozwiązania sytuacji katolików pełniących funkcje publiczne, którzy popierają ustawodawstwo zezwalające na aborcję, eutanazję lub inne zło moralne”.

„Myślę, że ci dwaj biskupi przybyli do Rzymu jako członkowie lub przedstawiciele Partii Demokratycznej” – powiedział kard. Gerhard Müller w rozmowie z Raymondem Arroyo z EWTN. „Ale biskupi są przedstawicielami Jezusa Chrystusa, objawionej prawdy” – dodał. Niemiecki kardynał podkreślił, że pasterze Kościoła katolickiego nie powinni brać udziału w politycznych rozgrywkach, umieszczając w tle prawdy wiary.

Zarówno kard. Cupich, jak i kard. Tobin wyrażali już wcześniej swoje zdanie na temat Komunii świętej dla proaborcyjnych polityków i prezydenta Bidena. Kard. Cupich skrytykował konferencję biskupów za wydanie w dniu inauguracji prezydentury J. Bidena oświadczenia, które nazwał „nieprzemyślanym”. Wyrażało ono obawy, dotyczące polityki prezydenta w obszarach takich jak aborcja, antykoncepcja, małżeństwo czy gender. Kard. Tobin powiedział natomiast w okresie poprzedzającym ostatnie wybory w USA, że katolicy z „czystym sumieniem” mogą głosować na Bidena, pomimo jego poparcia dla aborcji.

Kard. Müller w wywiadzie podkreślał, że nauka Kościoła, jeśli chodzi o przyjmowanie Komunii świętej, jest jasna. „Jest bardzo jasne, że jeśli jesteś katolikiem w życiu publicznym [a zatem również] w polityce, musisz przestrzegać zasad doktryny katolickiej. I nie możesz działać na rzecz aborcji. Aborcja to zbrodnia przeciwko życiu człowieka” – powiedział kard. Müller. Podkreślił, że „pierwszą misją Kościoła jest ochrona życia ludzkiego, ponieważ jest ono dane przez Boga. Życie nie jest jedną z innych wartości – jest wartością podstawową”.

Źródła: National Catholic Register, EWTN, Life Site News, KAI

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao