reklama

Kard. Vinko Puljić o „egzotycznych ideach” niemieckiej drogi synodalnej

Arcybiskup Sarajewa, kard. Puljić stwierdził, że „egzotyczne idee” niemieckiej drogi synodalnej obce są Kościołowi, który przetrwał komunizm i wie, że nie ma chrześcijaństwa bez trudu i wymagań

Słowa te padły w wywiadzie z 6 maja dla niemieckiej inicjatywy Maria 1.0, w którym 75-letniego bośniackiego kardynała zapytano, czy katolicy w jego archidiecezji Sarajewo są zaangażowani w takie kwestie jak święcenia kobiet i zniesienie celibatu.

Powiedział on: „Kościół, który przetrwał wyzwanie komunizmu, nie ma tak egzotycznych pomysłów. Przeciwnie, takie postawy obrażają i zdumiewają naszych wiernych. Nie możemy zrozumieć Kościoła, w którym ofiara jest słowem obcym i jest Jezus bez krzyża”. Dodał także: „Można prowadzić dyskusje na każdy temat, ale bazując na Ewangelii, a nie w oparciu o sekularyzm i relatywizm. Religijna dowolność zadomowiła się w życiu Kościoła, a my musimy powrócić do pierwotnej Ewangelii”.

Grupa Maria 1.0 powstała w 2019 roku w odpowiedzi na powstanie grupy nazywającej siebie „Marią 2.0”, która prowadzi kampanię na rzecz kobiet księży i organizuje „strajki kościelne”. Przedstawiciel Marii 1.0 zapytał kard. Puljića, jakiej rady udzieliłby niemieckim biskupom w obliczu obaw, że Droga Synodalna może doprowadzić do schizmy w Kościele.

„Pozostaje mi tylko modlić się do Ducha Świętego, aby oświecił każdego osobiście i wszystkich razem, zwłaszcza tych, którzy kierują Kościołem w Niemczech” – odpowiedział bośniacki kardynał, który przeżył czas prześladowań komunistycznych i wojnę domową w byłej Jugosławii. „Niech to, co boskie, będzie na pierwszym miejscu. Nie pretenduję do roli sędziego, ale nie mogę zaakceptować takich poglądów”. Kardynał nie odpowiedział wprost na pytanie, jak jego zdaniem zareaguje papież na to, co dzieje się w Niemczech, stwierdził jednak, że jeśli zostanie zapytany o zdanie przez Ojca Świętego, „przedstawi mu jasno punkt widzenia Kościoła cierpiącego”.

Tym samym kard. Puljić dołącza do rosnącej liczby biskupów spoza Niemiec wyrażających niepokój w związku z Drogą Synodalną i innymi wydarzeniami w niemieckim Kościele. Wcześniej głos w ten sprawie zabierali kard. George Pell, kard. Camillo Ruini, amerykańscy arcybiskupi Salvatore Cordileone z San Francisco i Samuel Aquila z Denver, a także angielski biskup Philip Egan z Portsmouth, hiszpański i bp José Ignacio Munilla Aguirre oraz episkopat Ukrainy.

Krytyczne głosy dotyczą zarówno drogi synodalnej, jak i aktów błogosławienia związków osób tej samej płci. Obawy wzbudza sposób prowadzenia dyskusji, pojawiające się w niej argumenty i postulaty dotyczące m.in. zniesienia celibatu i kapłaństwa kobiet, a także zapowiedź, że cały proces zakończy się serią „wiążących” głosowań, które mogą okazać się sprzeczne z doktryną i dyscypliną Kościoła powszechnego.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao