Kolejny tysiąc uchodźców z Libanu przybędzie do Włoch

Kolejny tysiąc uchodźców przybędzie z Libanu do Włoch. To efekt umowy jaką Wspólnota św. Idziego wraz z Federacją Kościołów Ewangelickich podpisała z włoskimi władzami. Pozwala ona na otwarcie nowego korytarza humanitarnego.

Jak dotąd, w ramach współpracy ekumenicznej zapoczątkowanej w 2015 r. przez Wspólnotę św. Idziego, udało się pomóc ponad 2 tys. uchodźców. Były to głównie syryjskie rodziny szukające schronienia przed skutkami wojny. „Nasz projekt nie tylko ratuje te osoby z rąk handlarzy ludźmi, ale także przed ryzykowną przeprawą na barce przez Morze Śródziemne” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim Paolo Naso z Federacji Kościołów Ewangelickich.

„Biorąc pod uwagę dotychczasowe pozytywne rezultaty naszych działań chcemy podnieść poprzeczkę. Uważamy, że metody przez nas wypracowane można przekształcić w oficjalny model działania Unii Europejskiej. Dzięki temu powstałby stały korytarz humanitarny, który ratowałby życie wielu tysięcy osób – powiedział papieskiej rozgłośni Paolo Naso. – Niestety to rozwiązanie wciąż jest odkładane ze względu na strach polityków przed otwarciem na migrantów, boją się kryzysu, który może kosztować ich utratę głosów. Nasze doświadczenia pokazują jednak, że jeśli migracja jest dobrze zarządzana, jak to ma miejsce w przypadku naszych korytarzy, to wszystko kończy się dobrze, integracja się udaje i powstaje bardzo pozytywny obraz migracji. Ludzie nie są przeciwko migracji, są przeciwko nielegalnej migracji. Uważamy, że nasze działania mogą zmienić obraz migracji w Europie. Nie ma dobrej migracji bez integracji”.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao