Pandemia nie zubożyła bogaczy, ale jeszcze bardziej pogłębiła nierówności społeczne

Covid-19 nie zaszkodził najbogatszym. Jak wynika z opublikowanych dziś danych największe fortuny na świecie nie ucierpiały na skutek pandemicznego kryzysu, a często jeszcze bardziej się umocniły.

25 stycznia rozpoczęło się światowe forum ekonomiczne w Davos. Ze względu na pandemię nie odbywa się tym razem w Szwajcarii, lecz w Internecie. Z tej okazji OXFAM opublikowało swój doroczny raport na temat ekonomicznych nierówności. Wynika z niego między innymi, że fortuny tysiąca najbogatszych ludzi na świecie powróciły już do stanu sprzed pandemii. Wystarczyło im na to 9 miesięcy, podczas gdy ludzie najubożsi będą potrzebować co najmniej 10 lat, aby uporać się z konsekwencjami kryzysu – czytamy w raporcie.

Zdaniem OXFAM dla wielu miliarderów pandemia była czasem prosperity. Opierając się na danych udostępnionych przez Forbes i Credit Suisse, wyliczono bowiem, że majątek najbogatszych wzrósł od 18 marca do końca ubiegłego roku o 3,9 bilionów dolarów. W związku z tym OXFAM ponownie wystąpiło z apelem o bardziej sprawiedliwe obciążenie podatkowe najbogatszych. Może temu służyć podatek majątkowy, opodatkowanie transakcji finansowych, a także skuteczniejsza walka z oszustwami fiskalnymi.

« 1 »

reklama

reklama

reklama