Patriarcha Younan: Europa woli ochraniać zwierzęta niż mniejszości religijne

Syryjsko-katolicki patriarcha z Libanu Ignacy Józef III Younan zarzuca rządom europejskim niedostateczną aktywność przeciwko exodusowi chrześcijan z Bliskiego Wschodu. Poinformowało o tym Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP).

Podczas niedawnej wizyty w jego centrali w niemieckim Königstein patriarcha skrytykował, że Europa okazuje większą troskę o ochronę zwierząt niż o ochronę mniejszości religijnych, poinformowało dzieło pomocy.

„Zachód nic nie robi z tego, co powinien robić, aby bronić mniejszości na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim chrześcijan”, stwierdził patriarcha. Dodał, że wystarczy spojrzeć na problemy w Libanie, by powiedzieć politykom: „dość już tego!”. Ale rządy państw zachodnich wydają się mieć inne priorytety. Doświadczenia Syrii, Iraku czy Turcji pokazują, że chrześcijanie, którzy wyemigrowali nie wracają, bo zastanawiają się, dlaczego mieliby wracać, jeśli nie będą mogli zagwarantować własnym dzieciom ani godnego życia, ani wolności religijnej.

Patriarcha Younan zwrócił też uwagę, że fala migracji trwa również Libanie z powodu utrzymującego się kryzysu ekonomicznego w kraju. Opowiedział o jednym ze swoich duchownych, który ubiegał się o pozwolenie na pobyt. Władze poinformowały go, że każdego dnia wydawanych jest tam 5000 nowych paszportów. Około dwie trzecie z nich wystawiono chrześcijanom, którzy planowali emigrację.

W Libanie panuje obecnie bardzo wysoka inflacja. Według danych PKwP poniżej granicy ubóstwa żyje około 55 procent ludności. Z danych Komisji Gospodarczej i Społecznej dla Azji Zachodniej (ESCWA) wynika, że liczba ta wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu jednego roku. Duża część ludności Libanu odczuwa skutki eksplozji w porcie w Bejrucie w sierpniu 2020 roku, która poważnie dotknęła również chrześcijańską dzielnicę stolicy.

76-letni Ignacy Józef III Younan pochodzi z północnej Syrii i od 2009 roku stoi na czele Kościoła katolickiego obrządku syryjskiego. Kościół ten liczy ponad ćwierć miliona chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Siedziba patriarchy znajduje się w Bejrucie.

ts (KAI) / Königstein

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama