Piękny gest Węgrów! W Budapeszcie jest kamienny różaniec z cytatami ks. Popiełuszki

W Budapeszcie na Węgrzech znajduje się wyjątkowy, kamienny różaniec. Na poszczególnych kamieniach znajdują się cytaty z modlitw i przemyśleń bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Napisy są zarówno po węgiersku, jak i po polsku, co jest pięknym gestem Węgrów wobec Polaków.

W Budapeszcie na Węgrzech znajduje się przepiękne miejsce poświęcone bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce. Różaniec z kamieni z wyrytymi cytatami z przemówień i kazań polskiego męczennika ustawiony został w pobliżu kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Kamiennej.

Jeden z napisów, które znajdują się na kamiennych paciorkach różańca, przedstawia krótko postać polskiego męczennika i brzmi tak: „Jerzy Popiełuszko (1947-1984). Brat robotników, opiekun biednych, obrońca prześladowanych, kapelan warszawskiej „Solidarności”, męczennik, który w imię Chrystusa oddał swoje życie za bliźnich i ojczyznę. Kierując się moralnymi i społecznymi naukami Kościoła, przeciwstawiał się łamaniu prawa przez system komunistyczny, za odważne popieranie i głoszenie prawdy zamordowany przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa, beatyfikowany w 2010 roku. Miejsce Pamięci zostało ustanowione w 2016 roku, Roku Solidarności Polsko-Węgierskiej, staraniem Samorządu Óbuda-Békásmegyer, przy współpracy z plebanią pod wezwaniem Matki Bożej Kamiennej, a wsparcia udzielili: Ambasada RP w Budapeszcie, Sekretariat Stanu d/s Kościoła, Narodowości oraz Kontaktów Społecznych i Cywilnych MZL Węgier, Stołeczny Samorząd Polski oraz Samorząd Narodowości Polskiej Óbuda-Békásmegyer.

Wyryty w kamieniu napis doskonale nawiązuje do rozważań różańcowych - ostatniego kazania ks. Jerzego, które wygłosił 19 października 1984 roku w kościele pod wezwaniem Świętych Polskich Braci Męczenników, gdzie kapelan „Solidarności” odprawił ostatnią w swoim życiu Mszę św. i poprowadził modlitwę różańcową. Rozważał wówczas tajemnice bolesne z życia Chrystusa, które za chwilę miały stać się także jego udziałem. Ostatnie słowa, jakie wypowiedział publicznie, brzmiały: Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy”.

źródło: duszeczysccowe.pl /Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka

« 1 »

reklama

reklama

reklama