PKWP: niepokojąca liczba księży zmarła w Ameryce Łacińskiej po zarażeniu się COVID-19

Od początku pandemii w 2020 roku do marca 2021 roku 245 księży i ​​zakonników zmarło w Meksyku z powodu komplikacji związanych z COVID-19. Jak informuje stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w innych krajach Ameryki Łacińskiej sytuacja również jest poważna.

Według niedawnego oświadczenia Konferencji Episkopatu Wenezueli (CEV) od marca 2020 r. do chwili obecnej 201 z 2002 księży pracujących w Wenezueli zakaziło się koronawirusem. 24 spośród nich zmarło. CEV podkreśliła w swoim oświadczeniu, że „ci, którzy służą Kościołowi, nie mogą uniknąć narażenia na wirusa COVID-19.

„Księża wypełniali swoje powołanie do służby wspólnocie, wypełniali swoją misję jako «Lekarze Duszy», wiedząc, że nawet po zachowaniu wszelkich środków ostrożności w kościołach i przestrzeganiu wszystkich zasad higieny ponoszą ryzyko zakażenie, a co za tym idzie ryzyko śmierci” – napisano w oświadczeniu.

Według informacji PKWP w Meksyku sytuacja jest jeszcze gorsza – Katolickie Centrum Multimedialne (CCM) podało, że od początku pandemii w 2020 roku do marca 2021 roku 245 księży i ​​zakonników zmarło z powodu komplikacji związanych z COVID-19. Wśród zmarłych jest pięciu biskupów, 221 księży i ​​zakonników, 11 diakonów i osiem sióstr zakonnych. W innych krajach Ameryki Łacińskiej sytuacja również jest poważna.

PKWP przytacza przykłady księży, których śmierć była ciosem dla lokalnych społeczności – jak ojciec Dergi Facundo, młody kapłan, który przynosił ukojenie chorym, udzielając sakramentów w północnych regionach kraju. W stolicy Kolumbii takim wydarzeniem była śmierć franciszkańskiego zakonnika Gabriela Gutiérreza Ramíreza. „Mnich był znany jako «Anioł Wygnańców» ze względu na jego apostolat na rzecz bezdomnych i założenie fundacji «Callejeros de la Misericordia» (Streetworkerzy Miłosierdzia)” – czytamy na stronie Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

W swoim oświadczeniu Konferencja Episkopatu Wenezueli podkreśla, że pośród strachu i bólu spowodowanego pandemią wierni chcą „zbliżyć się do Boga, aby otrzymać pocieszenie dla swoich dusz” i kapłani „starają się odpowiedzieć na tę fundamentalną potrzebę, oddając całe swoje człowieczeństwo i zachowując przy tym wszystkie niezbędne środki ostrożności”.

„Pomimo wielu ofiar śmiertelnych, księża i zakonnicy kontynuują swoją misję, stojąc przy tych, którzy zachorowali na COVID-19 i dając pociechę wiernym, którzy tak bardzo cierpią zarówno w krajach wymienionych powyżej, jak iw innych na całym świecie” – skomentowała Regina Lynch z PKWP.

W 2020 roku stowarzyszenie przekazało ponad 1,5 miliona euro na wsparcie łącznie 146 projektów, które mają pomóc Kościołom lokalnym w Ameryce Łacińskiej uporać się ze skutkami COVID-19.

Źródło: Pomoc Kościołowi w Potrzebie

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama