Portugalia: Kościół i media apelują o powstrzymanie kryzysu demograficznego

Katolickie media w Portugalii oraz biskupi kilku diecezji tego kraju wezwali rząd Antonio Costy do podjęcia działań służących zahamowaniu kryzysu demograficznego. Jak zauważono, wraz z koronakryzysem w Portugalii doszło do największego od 30 lat spadku liczby urodzeń dzieci w tym kraju.

W ostatnim czasie na pilną konieczność wprowadzenia zachęt finansowych dla rodzin wielodzietnych wskazywały związane ze środowiskiem portugalskiego Kościoła Radio Renascenca i Radio Observador. Przed dalszym pogłębianiem kryzysu demograficznego przestrzegali również przedstawiciele Konferencji Episkopatu Portugalii. W pierwszym kwartale 2021 r. w tym kraju urodziło się zaledwie 37,7 tys. dzieci. Ze statystyk Krajowego Instytutu im. Ricardo Jorge wynika, że w analogicznym okresie 2020 r., czyli przed pojawieniem się w Portugalii pandemii Covid-19 oraz koronakryzysem urodzeń było o 4474 więcej.

Lizbońska rozgłośnia TSF wskazuje tymczasem na nasilające się zjawisko migrowania młodych Portugalczyków za pracą zarobkową. Przypomina, że zazwyczaj udają się oni do państw Europy Zachodniej, takich jak Francja, Wielka Brytania, Luksemburg, Szwajcaria i Niemcy.

Stołeczne radio przypomina, że zazwyczaj w okresie kryzysów finansowych w Portugalii dochodzi do nasilenia się dwóch zjawisk: spadku liczby urodzeń oraz masowych wyjazdów obywateli za chlebem. TSF wskazało, że innymi latami o drastycznym spadku liczby nowo narodzonych Portugalczyków były 2013 r. i 2014 r., a więc końcowy okres kryzysu gospodarczego. W czasie tym roczna liczba urodzeń również spadła poniżej poziomu 40 tys.

mz (RO/RR/VV/TSF) / Lizbona


« 1 »

reklama

reklama

reklama