Powódź w Niemczech. Pierwszy bilans skutków dla Kościołów

Według wstępnych szacunków opublikowanych przez katolicką agencję KNA, w diecezji Trewir uszkodzonych zostało w rożnym stopniu 31 kościołów, osiem plebanii, osiem domów parafialnych oraz kilkanaście żłobków i przedszkoli. Obliczanie szkód trwa, na razie nie można określić ich wysokości.

Nie można też ocenić, które z uszkodzonych obiektów można będzie wyremontować, a które zamknąć. Niektóre żłobki i przedszkola działają w obiektach zastępczych. Powódź nie uszkodziła żadnej ze szkół katolickich w diecezji.

Przedstawiciele Kościoła w Nadrenii-Westfalii nie mogą jeszcze dokładnie określić wysokości szkód wyrządzonych przez powódź. W wielu obiektach trwa obliczanie szkód.

Według informacji z diecezjalnych biur prasowych np. aktualnie w diecezji Akwizgran zostało uszkodzonych 57 budynków kościelnych, w tym 21 kościołów. Za pośrednictwem działu ubezpieczeń administracji diecezjalnej parafie mogą zwrócić się o 10 tys. euro pomocy nadzwyczajnej na budynek z przeznaczeniem na pierwsze naprawy lub badania.

Archidiecezja Kolonia zgłosiła ponad 200 szkód rzeczowych, z czego ponad 40 dotyczy ośrodków dziennej opieki dla dzieci. Tylko jedno gimnazjum w Bad Münstereifel poniosło szkody szacowane na ponad sześć milionów euro. Po wakacjach szkoła rozpocznie naukę w systemie zdalnym.

W archidiecezji Paderborn powódź uszkodziła liczne kościoły, kaplice, domy parafialne i ośrodki dla dzieci. Tam także szkody są znaczne.

W regionie Kościoła ewangelickiego Westfalii całkowicie zalane są krypty kościelne, piwnice domów parafialnych, szkody odnotowano też w kilku domach opieki oraz w Wyższej Szkole Ewangelickiej w Bochum. Podobną sytuację przeżywa Kościół ewangelicki Nadrenii.

Na wiadomość o rozmiarach kataklizmu poszkodowanym pospieszyły z pomocą organizacje, instytucje i osoby prywatne z kraju i zagranicy. O modlitwę i ofiary na rzecz poszkodowanych w nawałnicach w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Środki zebrane 25 lipca w parafiach zostały przekazane potrzebującym za pośrednictwem Caritas Polska.

Za tę akcję solidarności z ofiarami powodzi podziękował Kościołowi katolickiemu w Polsce przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów. „Wasza inicjatywa jest żywym znakiem humanizmu i odpowiedzialności chrześcijańskiej. Umacnia też więź między naszymi narodami, która nierzadko była w przeszłości rozdzierana, ale wciąż na nowo odnawiana”, napisał bp Georg Bätzing w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W intencji ofiar katastrofalnej powodzi w Republice Federalnej Niemiec zostanie odprawione nabożeństwo ekumeniczne 28 sierpnia w katedrze w Akwizgranie. Swoją obecność zapowiedział m.in. prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier.

ts (KAI) / Kolonia


« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao