Spotkanie z papieżem ważniejsze niż wygrana w Giro d’Italia

Zwycięzca tegorocznego kolarskiego wyścigu Giro d’Italia Egan Bernal spotkał się z Franciszkiem podczas środowej audiencji generalnej. Podarował papieżowi rower w barwach Argentyny i różową koszulkę lidera Giro. „To najpiękniejsze doświadczenie w moim życiu” – powiedział.

„To jest ważniejsze niż wygranie Giro i Touru” – powiedział Egan Bernal, cytowany przez portal Cycling Weekly. „To najpiękniejsze doświadczenie w moim życiu” – podkreślił.

„Moja rodzina jest katolicka, ja jestem katolikiem i nigdy nie spodziewałam się takiego spotkania. To był niesamowity moment. Jestem bardzo zadowolony z tego, czego właśnie doświadczyłem” – mówił kolarz po spotkaniu z Franciszkiem.

Przyznał jednak, że był zdenerwowany. „To było milion razy bardziej stresujące niż ważny etap, ponieważ nie wiedziałem, co mu powiem” – opowiadał. „Miałem przygotowane kilka słów, ale byłem bardzo zdenerwowany, chociaż kiedy zaczęliśmy mówić, stało się to łatwiejsze” – dodał. Jak opowiadał, papież zapytał go, ile kaw wypija przed wyścigiem, by móc tak szybko wjeżdżać pod górę.

Kolarz podarował Franciszkowi rower w barwach Argentyny, z której pochodzi Ojciec Święty oraz różową koszulkę (to kolor zarezerwowany dla lidera wyścigu Giro d’Italia). Jak mówił E. Bernal, prezenty przekazał w imieniu swoim oraz wszystkich Kolumbijczyków, którzy potrzebują papieskiego błogosławieństwa.

Egan Bernal nie kryje, że modli się przed każdym trudnym etapem wyścigu. W 2019 roku zapisał się w pamięci kibiców kolarstwa nie tylko zostając najmłodszym w historii zwycięzcą prestiżowego Tour de France. Wzruszająca scena miała miejsce tuż po finiszu w Paryżu, kiedy Egan podjechał do swojej rodziny i wraz z bratem wzajemnie pobłogosławili się znakiem krzyża.

Papież Franciszek mówił o kolarstwie szosowym w 2019 roku, kiedy spotkał się z uczestnikami kongresu Europejskiej Unii Kolarskiej. Podkreślał wtedy, że „widzimy, jak cały zespół pracuje razem podczas wyścigów: kolarze wspierający, sprinterzy, wspinacze”.

„Często muszą poświęcić się dla lidera, a kiedy kolega z drużyny doświadcza trudności, to inni okazują wsparcie i towarzyszą” – mówił papież. „Również w życiu konieczne jest pielęgnowanie ducha bezinteresowności, hojności i wspólnoty, aby pomóc tym, którzy pozostali w tyle i którzy potrzebują pomocy w osiągnięciu określonego celu” – dodał.

Źródło: cyclingweekly.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama