USA: antyaborcyjna ustawa w Karolinie Południowej

Według nowych przepisów nie będzie można dokonać aborcji, jeżeli okaże się, że serce dziecka bije. Jedynym wyjątkiem są przypadki, gdy ciąża zagraża zdrowiu matki albo powstała w wyniku gwałtu bądź kazirodztwa. „Dziś stworzyliśmy historię” – zaznaczył gubernator Henry McMaster.

Dodał, że „The Heartbeat Bill jest teraz prawem Karoliny Południowej i będziemy jej bronić wszystkimi sposobami, ponieważ nie ma nic ważniejszego niż ochrona świętości życia”.

Obrona będzie konieczna, bo proaborcyjna organizacja Planned Parenthood zaskarżyła już ustawę do sądu. Działacze argumentują, że aborcja należy do praw człowieka i gwarantuje ją konstytucja Stanów Zjednoczonych.

„W ostatnich latach, gdy dochodziło do tego typu konfliktów sądy zazwyczaj stawały po stronie prawa do przerywania ciąży. Przypomnijmy, że prawo federalne ma pierwszeństwo nad stanowym, więc jeżeli sąd orzeknie, że ustawa jest niezgodna z konstytucją USA, nie będzie mogła obowiązywać” – pisze portal DoRzeczy.pl

Jeżeli jednak sąd nie zakwestionuje ustawy, Karolina Południowa stanie się stanem z najbardziej antyaborcyjnym prawodawstwem w USA.

Źródło: CNN / apnews.com, Twitter, DoRzeczy.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao