Wspólnota św. Idziego proponuje korytarze humanitarne z Afganistanu

Wspólnota św. Idziego oraz Federacja Kościołów Protestanckich wyraziły gotowość wzięcia odpowiedzialności za organizowanie korytarzy humanitarnych z Afganistanem.

Zamierzają w tym celu wykorzystać swe doświadczenie pomocy uchodźcom, którym od ponad 6 lat pomagają bezpiecznie dostać się do Europy i wspierają ich integrację.

„Europa musi zapewnić ochronę tym wszystkim, którzy uciekają z Afganistanu przed talibami. W tych godzinach tysiące mężczyzn, kobiet i dzieci naraża swe życie tylko dlatego, że zwyczajnie uwierzyli w wartości demokracji, wolności wypowiedzi i swobody nauki” – czytamy w oświadczeniu wzywającym do otwarcia bezpiecznych korytarzy humanitarnych.

Przedstawiciele Wspólnoty św. Idziego i Federacji Kościołów Protestanckich podkreślają, że doświadczenie Włoch pokazuje, że jest to dobra i możliwa do zrealizowania inicjatywa. Dzięki niej udało się dotąd bezpiecznie sprowadzić ponad 2 tys. uchodźców. Były to głównie syryjskie rodziny szukające schronienia przed skutkami wojny. Obecnie został podpisany z władzami Włoch nowy protokół pozwalający na sprowadzenie tysiąca uchodźców z Libanu i 500 z obozów w Libii. „Bazując na tym doświadczeniu jesteśmy gotowi przygotować analogiczny projekt dotyczący Afgańczyków” – czytamy w komunikacie.

Obie wspólnoty wzywają też Unię Europejską do przyznania prawa azylu wszystkim ubiegającym się o to Afgańczykom, którzy znajdują się już na Starym Kontynencie.  Przypominają, że „siłę moralną i polityczną Europy buduje się również gwarantują prawa i ochronę humanitarną tym, którzy są prześladowani i cierpią z powodu dramatu wojny”.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama