Dziś przypada Niedziela Słowa Bożego. Podczas sprawowanej z tej okazji Eucharystii papież Franciszek po raz pierwszy ustanowi katechistów, a wśród ustanowionych przez niego lektorów po raz pierwszy znajdą się kobiety. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji podkreśla, że wierzący są odpowiedzialni za proces żywego przekazywania Słowa Bożego.
Abp Rino Fisichella wskazuje na znaczenie ustanowienia nowych posług dla misji całego Kościoła. Zauważa, że należy je traktować jako znak otrzymany od Boga. Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, ważne jest zakorzenienie chrześcijan w Słowie Bożym, co musi iść w parze z doświadczeniem wspólnoty.
„To, że papież po raz pierwszy ustanowi te posługi, jest znakiem dla Kościoła. Słowo Boże jest ziarnem, które trzeba nieść w świat. To cel ustanowienia Niedzieli Słowa Bożego. Trzeba szerzyć konieczność zgłębiania Pisma Świętego, przez uczynienie wierzących odpowiedzialnymi za proces żywego przekazywania Słowa Bożego. Jesteśmy odpowiedzialni za to, na ile zdołamy uświadomić ludziom, że Słowo Boże dotyka naszego życia, na ile zdołamy włożyć Pismo Święte w ręce naszej młodzieży i rodzin. Towarzyszy temu również refleksja, jaką Kościół uprawiał i nam przekazywał. Nie znając Pisma, nie znamy Chrystusa. Głoszenie Słowa Bożego, pogłębianie go, formacja wierzących przez Słowo, jest w tym momencie historii nagląca bardziej niż kiedykolwiek. Także to, że Słowo Boże jest spisane, ale też przekazywane, rozważane, że się nim modlimy.“
Podczas Eucharystii lektorom zostanie wręczone Pismo Święte, zaś katechiści otrzymają krzyż. Wręczone zostaną także komentarze Ojców Kościoła do fragmentów Ewangelii św. Łukasza. Katechistami zostaną m.in. dwie osoby z Amazonii, co, jak zauważa abp Fisichella, będzie stanowiło praktyczną kontynuację synodu o Amazonii, podczas którego wezwano do wzmożenia dzieła ewangelizacji w tym regionie.