Egipt: świadectwo koptyjskich męczenników wciąż żywe

Sanktuarium Męczenników za Wiarę będzie centrum czasu odnowy duchowej dla chrześcijan Egiptu. W miejscu, które upamiętnia śmierć 21 Koptów, ściętych przez islamskich fundamentalistów, przez dwa tygodnie odbywać się będą celebracje liturgiczne, spotkania modlitewne i konferencje mające pomóc współczesnym chrześcijanom zaczerpnąć ze świadectwa wiary.

„Świadectwo koptyjskich męczenników jest wciąż żywe i może stać się źródłem łaski i duchowego błogosławieństwa dla wszystkich chrześcijan” – wskazuje bp Anba Pavnotios, ordynariusz diecezji prawosławnych Koptów Samalut, w Górnym Egipcie. To właśnie z tego terenu pochodzili wszyscy egipscy chrześcijanie bestialsko zamordowani w styczniu 2015 r. przez fundamentalistów z tzw. Państwa Islamskiego na plaży w Libii, gdzie wyemigrowali za pracą. Biskup przypomina, że umierali oni z imieniem Jezusa na ustach, wybaczając swym oprawcom. Zaledwie kilka tygodni po śmierci zostali oni wpisani do Synaxarium, czyli księgi świętych i męczenników Kościoła koptyjskiego.

Dedykowano im też sanktuarium zwane „Katedrą Męczenników za Wiarę”. W utworzonym przy nim muzeum znajdują się m.in. kajdanki, w które zakute były ręce męczenników, monety, które mieli ze sobą, ich buty oraz dowody tożsamości oraz nakręcone przez islamistów wideo dokumentujące ich śmierć. Sanktuarium jest licznie odwiedzane przez chrześcijan różnych wyznań. Napływu pielgrzymów nie powstrzymała nawet pandemia. W tym miejscu przez dwa tygodnie będzie się odbywało swoiste seminarium odnowy wiary dla egipskich chrześcijan. Zakończy się ono 15 lutego, kiedy Kościół obchodzi wspomnienie 21 koptyjskich męczenników.
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama