Flagi LGBT na budynku siedziby premiera Hiszpanii. Reagują chrześcijańscy prawnicy

Jak informuje portal ACI Prensa, hiszpańskie Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich zamierza pozwać rząd za wywieszenie flag LGBT na budynku Palacio de la Moncloa, czyli siedziby premiera. 

Jak tłumaczą prawnicy, takie działanie jest wbrew konstytucji i orzecznictwu Hiszpanii. Opinię opierają na orzeczeniu III Izby Postępowań Administracyjnych Sądu Najwyższego z 2020 roku, która stwierdziła, że eksponowanie nieoficjalnych flag na budynkach użyteczności publicznej jest niezgodne z prawem.

Sąd Najwyższy stwierdził, że „używanie, nawet okazjonalne, nieoficjalnych flag na budynkach i w przestrzeni publicznej jest niezgodne z obecnymi ramami konstytucyjnymi i prawnymi, a w szczególności z obowiązkiem obiektywizmu i neutralności administracji publicznej”. Obowiązek neutralności jest bowiem zawarty w 103 artykule konstytucji hiszpańskiej. 

Ponadto orzeczenie sądu ma zastosowanie także wtedy, kiedy nieoficjalne flagi „nie zastępują, ale współbrzmią z flagą Hiszpanii i innymi flagami ustanowionymi prawnie lub ustawowo”.

Jak wyjaśnia prawniczka Polonia Castellanos, przewodnicząca Stowarzyszenia Prawników Chrześcijańskich, administracje publiczne, które umieszczają nieoficjalne flagi na budynkach publicznych, popełniają przestępstwo, świadomie działając wbrew prawu, zwłaszcza gdy flagi te mają wyraźny charakter ideologiczny. 

Chrześcijańscy prawnicy od 2020 roku wnieśli do sądów wiele spraw przeciwko instytucjom lokalnym i regionalnym. W sprawie przeciwko Ministerstwu Równości Sad Najwyższy uznał jednak, że stowarzyszenie nie ma legitymizacji do wnoszenia takich skarg. 

„Sądy popierają nasze prośby o bardzo zapobiegawcze środki (usunięcie flag LGBT, zgodnie z prawem i orzecznictwem Sądu Najwyższego), ponieważ rozumieją, że prawo nas wspiera. Ale w końcowym zdaniu powołują się na ten brak legitymacji i również nakazują nam pokryć koszty” – tłumaczy Castellanos i dodaje, że prawnicy będą kontynuować walkę z łamaniem prawa przez instytucje publiczne.

Źródło: ACI Prensa

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao