Heroicznie broniła swojej czystości – włoska dziewica i męczennica św. Maria Goretti

Miała niespełna dwanaście lat, gdy zginęła w trakcie obrony przed próbą zgwałcenia jej przez 20-letniego sąsiada, któremu przebaczyła na łożu śmierci. Jest jedną z najpopularniejszych XX-wiecznych świętych.

Maria urodziła się 16 października 1890 roku w Corinaldo koło Ankony we Włoszech, w ubogiej, wiejskiej rodzinie. Była trzecim z siedmiorga dzieci Alojzego i Assunty. W wieku 6 lat przyjęła sakrament bierzmowania. Po śmierci swojego ojca razem z matką i rodzeństwem przeniosła się do Ferriere di Conca koło Nettuno. Rodzina mieszkała tam w jednym domu z rodziną Serenellich. Ich syn, Aleksander, sąsiad Marii, okazał się napastnikiem i zabójcą młodej Marii.

„Odwagi, mamusiu! Bóg nas nie opuści!" – pocieszała mamę. Często brała różaniec do rąk, modląc się o spokój duszy ojca.

Marietta, bo tak nazywali ją bliscy, 29 maja 1902 roku przystąpiła do pierwszej Komunii św.

Heroicznie broniła swojej czystości – włoska dziewica i męczennica św. Maria Goretti   Jedyne zachowane zdjęcie Marii, zrobione na kilka miesięcy przed jej męczeństwem Wikipedia

Do zbrodni doszło 5 lipca 1902 roku. Tego dnia Maria była sama w domu. Zauważył to Aleksander, który oddalił się od pracującej rodziny i wciągnął dziewczynkę do kuchni. Maria wyrywała się i stawiała opór, po czym napastnik chwycił za nóż i zadał jej 14 ciosów. Dziewczynkę znalazła rodzina, która natychmiast zawiozła ją do szpitala. Zmarła nazajutrz, wczesnym popołudniem. Jeszcze na łożu śmierci zdążyła przebaczyć zabójcy.

W pogrzebie Marii wzięły udział tysiące ludzi oraz setki kapłanów. Zabójca Marii został schwytany i skazano go na trzydzieści lat więzienia. Podczas pobytu w więzieniu był ogrodnikiem w przywięziennym ogrodzie. Za dobre sprawowanie Aleksander wyszedł z więzienia po 27 latach. W więzieniu nawrócił się i odmienił swoje życie. Przypisywał to wstawiennictwu Marii.

W 1937 r. udał się do matki Marii, Assunty, aby prosić o przebaczenie. Następnego dnia wstąpił do kapucynów w Maceracie. Zmarł 6 maja 1970.

Maria  została beatyfikowana 27 kwietnia 1947 i kanonizowana 24 czerwca 1950, przez papieża Piusa XII. W obu uroczystościach uczestniczyli matka oraz zabójca świętej.

Krótkie życie i męczeńska śmierć Marii poruszyła wielu ludzi. Nazwano ją „św. Agnieszką XX wieku". Stała się ona wzorem dla wielu młodych ludzi. Jest patronką młodzieży, dziewcząt, dziewic i bielanek. Jej relikwie znajdują się w kościele Matki Bożej Łaskawej w Nettuno. Jej grób nawiedził św. Jan Paweł II w pierwszym roku swojego pontyfikatu (1 września 1979 r.).

Źródło: brewiarz, wikipedia

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama