Hong Kong: kard. Zen może stanąć przed sądem w przyszłym tygodniu

Kardynał Joseph Zen Ze-kiun ma stawić się w sądzie 24 maja, donosi brytyjski dziennik „The Guardian”. Kard. Zen został aresztowany 11 maja na mocy chińskiego prawa bezpieczeństwa narodowego za rolę powiernika Funduszu Pomocy Humanitarnej 612.

„Zbliżone do niego źródło powiedziało, że kardynał ma stawić się w sądzie 24 maja, dodając, że możliwe jest, że zostanie zatrzymany w przypadku postawienia zarzutów” – napisał Sum Lok-kei w artykule z 16 maja w „The Guardian”.

Kard. Zen 11 maja został aresztowany wraz z co najmniej czterema innymi osobami na mocy chińskiego prawa bezpieczeństwa narodowego za rolę powiernika Funduszu Pomocy Humanitarnej 612. Fundusz pomagał protestującym na rzecz demokracji w specjalnym regionie administracyjnym Hongkongu w uiszczeniu opłat prawnych. Kard. został zwolniony za kaucją jeszcze tego samego dnia.

Kardynał Zen, który był biskupem Hongkongu w latach 2002-2009, od dawna bronił pozostających w podziemiu katolików w Chinach kontynentalnych.

Biskup Malloy z Rockford, przewodniczący międzynarodowego komitetu sprawiedliwości i pokoju biskupów USA, powiedział 12 maja, że ​​aresztowanie kardynała „wskazuje na tendencję spadkową w zakresie poszanowania podstawowych wolności i praw człowieka w Hongkongu”.

Przewodniczący Federacji Konferencji Biskupów Azji, kardynał Charles Maung Bo z Rangunu, wyraził 14 maja „głębokie zaniepokojenie sytuacją praw człowieka i zagrożeniami dla wolności religijnej w Hongkongu” w świetle aresztowania kardynała Zena.

Kard. Bo powiedział, że Hongkong, który „był jednym z najbardziej wolnych otwartych miast Azji”, teraz „przekształcił się w państwo policyjne”. Zauważył, że zdemontowana została wolność słowa, prasy i zgromadzeń. Dodał, że istnieją oznaki, że wolność religijna „jest zagrożona” i że przywódcy religijni dokonują autocenzury.

Odnosząc się do rzekomych zbrodni kardynała Zena, birmański kardynał powiedział: „W każdym systemie, w którym istnieją rządy prawa, udzielanie pomocy osobom, którym grozi oskarżenie w pokryciu kosztów prawnych, jest właściwym i akceptowanym prawem. Jak może być przestępstwem pomaganie oskarżonym w obronie i reprezentacji prawnej?”.

Źródło: Catholic News Agency

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna
Pekao