Kard. Parolin: atak na szpital jest zbrodnią przeciwko ludzkości

Watykański Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin wyraził zdecydowaną dezaprobatę i ubolewanie z powodu zbombardowania szpitala w Mariupolu.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas jednej z konferencji w Rzymie powtórzył, że Stolica Apostolska jest gotowa podjąć się mediacji w konflikcie, jeśli zostanie o to poproszona.

Wypowiedź Sekretarza Stanu nastąpiła po rosyjskim nalocie, w wyniku którego, według szefa donieckiej obwodowej administracji wojskowej, zniszczony został szpital w Mariupolu z oddziałami położniczym i pediatrycznym. Mówi się o masakrze dzieci i rodzących kobiet.

Podkreślając wielki niepokój z powodu wojny, która toczy się na wszystkich polach odniósł się także do rozmowy telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Kard. Parolin stwierdził, że nie przyniosła ona żadnego postępu. W szczególności zabrakło zapewnienia o korytarzach humanitarnych.

Sekretarz Stanu powtórzył, że Stolica Apostolska wykazała gotowość do podjęcia kroków na froncie dyplomatycznym w celu znalezienia rozwiązań mogących służyć zakończeniu wojny. W szczególności wezwał do przerwania konfliktu i do podjęcia negocjacji, wyrażając gotowość do podjęcia się mediacji.

Obecność na Ukrainie dwóch wysłanników Franciszka, jałmużnika papieskiego, kard. Konrada Krajewskiego i prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michaela Czernego, jest znakiem - powiedział Parolin - że Papież pragnie wnieść swój wkład nie tylko na płaszczyźnie dyplomatycznej i duchowej, ale także w wymiarze pomocy humanitarnej.

Na koniec, odnosząc się do słów prawosławnego patriarchy Rosji Cyryla, kardynał stwierdził, że podobne wypowiedzi nie sprzyjają porozumieniu, wręcz przeciwnie, grożą jeszcze większym zaognieniem nastrojów, prowadząc do eskalacji, która nie doprowadzi do pokojowego rozwiązania kryzysu.

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao