Kard. R. Sarah: Kościół istnieje po to, aby byli święci. Reszta jest drugorzędna

Kościół katolicki musi mocniej odpowiedzieć na poszukiwanie Boga przez ludzi – uważa kardynał kurialny Robert Sarah. 

W wywiadzie dla francuskiej gazety „Le Figaro” z 1 lipca zwrócił uwagę, że pandemia ukazała duchową tęsknotę wielu osób. „Paradoks naszych czasów” polega na tym, że rośnie liczba tych, którzy szukają Boga, ale debata publiczna i scena polityczna coraz bardziej Go wykluczają. „Nadszedł więc czas, by Kościół powrócił do tego, czego się od niego oczekuje: do mówienia o Bogu, duszy, życiu pozagrobowym, śmierci, a przede wszystkim o życiu wiecznym” – powiedział 77-letni purpurat.

Ci, którzy zaprzeczają życiu duchowemu, odrzucają też to, co nadaje godność mężczyznom i kobietom – stwierdził kardynał, który niedawno wydał „Katechizm życia duchowego”. „Co jest jeszcze wielkiego w naszym życiu bez życia wewnętrznego? Co pozostaje, co wymyka się prawom rynku i materii?” – zapytał retorycznie rozmówca paryskiego dziennika.

Skrytykował fakt, że „zbyt wiele czasu poświęcamy na rozmowy o strukturach Kościoła. To nikogo nie interesuje!” Jego zdaniem „tym, co naprawdę się liczy, jest nasze życie wieczne, nasze życie w przyjaźni z Bogiem. Kościół istnieje po to, aby byli święci. Reszta jest drugorzędna”.

Kard. Sarah powiedział, że ludzie chcą się spotykać z księdzem, by szukać Boga, a „nie po to, by ratować planetę”. Powołał się też na słowa Franciszka, że Kościół nie jest organizacją pozarządową. „Nazajutrz po swoim wyborze Ojciec Święty powiedział, że jeśli Kościół przestanie szukać Boga przez modlitwę, to ryzykuje zdradę”. Boga spotyka się przede wszystkim w sakramentach takich jak chrzest czy spowiedź – przypomniał hierarcha kurialny.

Robert Sarah urodził się 15 czerwca 1945 w Ourous w północno-zachodniej Gwinei. Święcenia kapłańskie przyjął 20 lipca 1969 z rąk arcybiskupa stolicy kraju Konakry – Raymonda-Marii Tchidimbo, którego był później następcą. Kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i we Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie. 13 sierpnia 1979 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Konakry. Sakry biskupiej udzielił mu 8 grudnia tegpoż roku kard. Giovanni Benelli. Miał wówczas 34 lata i był najmłodszym biskupem katolickim na świecie. W latach 1985–2001 stał na czele konferencji episkopatu swego kraju.

1 października 2001 papież powołał go na sekretarza Kongregacji Ewangelizacji Narodów, której prefektem był wtedy włoski kardynał Crescenzio Sepe. 7 października 2010 Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady Cor Unum, koordynującej działalność charytatywną Kościoła a na konsystorzu 20 listopada tegoż roku włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. W tym charakterze kard. Sarah ziął udział w konklawe w marcu 2013, które wybrało Franciszka.

24 listopada 2014 nowy papież mianował go prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Stanowisko to piastował do 20 lutego 2021, gdy ustąpił po ukończeniu 75 lat. 8 kwietnia 2021 Franciszek powołał go na członka Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.

Kard. R. Sarah odwiedził Polskę m.in. z okazji prezentacji 15 marca 2016 w Sekretariacie Episkopatu w Warszawie jego wywiadu-rzeki pt. „Bóg albo nic: rozmowa o wierze” (Wydawnictwo Sióstr Loretanek). Ponadto po polsku wydano jeszcze 4 inne jego dzieła, w tym „Z głębi naszych serc”, napisaną wspólnie z Benedyktem XVI (w 2020 roku).

Kardynał jest znany z jednoznacznej obrony tradycyjnego nauczania katolickiego nt. rodziny, moralności seksualnej i prawa do życia oraz ze stanowczego potępiania islamskiego radykalizmu. Jest zdecydowanym przeciwnikiem zachodnich ideologii homoseksualnych i aborcyjnych, gender, feminizmu, sekularyzmu i idei związków partnerskich, które wraz z fundamentalizmem muzułmańskim porównuje do nazizmu i komunizmu oraz do apokaliptycznych Bestii. Nierzadko też media liberalne ukazują go jako krytyka reform liturgicznych Soboru Watykańskiego II i przychylnego Mszy trydenckiej, choć w rzeczywistości krytykuje on raczej różne wynaturzenia liturgiczne, utrudniające – jego zdaniem – ukierunkowanie człowieka na Boga.

ts, kg (KAI) / Paryż/Rzym
 

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao