Kim jest pierwszy kanonizowany Maltańczyk, który wymyślił tajemnice różańcowe światła?

Jerzy Preca urodził się w roku 1880 w Valletcie na Malcie w wielodzietnej rodzinie. W 1888 r. jego rodzina przeniosła się do Hamrun, handlowego miasta położonego niedaleko Valletty, gdzie w kościele parafialnym Jerzy Preca przyjął I komunię św. i sakrament bierzmowania. Po zakończeniu edukacji licealnej, zaczął studiować teologię na uniwersytecie, aby zostać kapłanem.

W latach 1905-1906 jako kleryk zaczął organizować spotkania formacyjne dla młodzieży, a w rok po święceniach kapłańskich w 1907 r. założył Towarzystwo Nauki Chrześcijańskiej dla młodych ludzi świeckich, którym po odpowiedniej formacji ascetyczno-teologicznej powierzał prowadzenie katechezy dzieci i dorosłych. Poza Maltą jest dziś ono obecne w Australii, Anglii, Albanii, Kenii, Sudanie i Peru. Organizację zaczęto nazywać „museum”. Ks. Preca do tej nazwy ułożył łaciński akrostych, który stał się hasłem Towarzystwa: Magister utinam sequatur Evangelium universus mundus – „Panie, spraw, aby cały świat podążał za Ewangelią". Już w 1910 r. powstała żeńska gałąź Towarzystwa. Członkowie, którzy pracowali na co dzień zawodowo, charakteryzowali się wielką dyscypliną, mianowicie: ubierali się skromnie, co kwadrans odmawiali krótką modlitwę, godzinę dziennie poświęcali na katechizowanie dzieci i dorosłych, a drugą godzinę na własną formację. 12 kwietnia 1932 r. Towarzystwo, mimo trudności, zostało erygowane kanonicznie.

Ks. Preca szerzył różne formy pogłębionej pobożności

Ks. Preca propagował znajomość Pisma Świętego w przekładzie  na język maltański. Znany kaznodzieja i spowiednik był wielkim czcicielem i apostołem miłości Boga objawionej w tajemnicy Wcielenia. Swoje trudne sprawy oddawał i zawierzał opiece Najświętszej Maryi Panny. Propagował on różne formy pogłębionej pobożności. W 1918 r., a dokładnie 21 lipca wstąpił do Trzeciego Zakonu Karmelitańskiego i przyjął imię Franciszek. Zachęcał także wszystkich członków i podopiecznych M.U.S.E.U.M. do noszenia szkaplerza karmelitańskiego. Wielką czcią i nabożeństwem otaczał Matkę Bożą Dobrej Rady.

5 nowych tajemnic różańcowych

W 1957 r. członkom założonego przez siebie Towarzystwa zaproponował, do prywatnego odmawiania, 5 nowych tajemnic różańcowych – „tajemnic światła”.

Treść tajemnic rozpisana przez św. Jerzego brzmiała tak:

1.Jezus po chrzcie w Jordanie zostaje wyprowadzony na pustynię.

2.Jezus objawia się słowami i cudami jako prawdziwy Bóg.

3.Jezus wygłasza błogosławieństwa na górze.

4.Jezus przemienia się na górze.

5.Jezus na ostatniej wieczerzy z Apostołami.

W 2002 r. papież Jan Paweł II przejął tę nazwę i niemal niezmienione tematy tajemnic. Papież Polak wprowadził je w całym Kościele listem apostolskim Rosarium Virginis Mariae.

„Aby różaniec w pełniejszy sposób można było nazwać «streszczeniem Ewangeli», jest zatem stosowne, żeby po przypomnieniu Wcielenia i ukrytego życia Chrystusa (tajemnice radosne), a przed zatrzymaniem się nad cierpieniami męki (tajemnice bolesne) i nad triumfem zmartwychwstania (tajemnice chwalebne) rozważać również pewne momenty życia publicznego o szczególnej wadze (tajemnice światła). To uzupełnienie o nowe tajemnice, w niczym nie szkodząc żadnemu z istotnych aspektów tradycyjnego układu tej modlitwy, ma sprawić, że będzie ona przeżywana w duchowości chrześcijańskiej znowym zainteresowaniem jako rzeczywiste wprowadzenie w głębię Serca Jezusa Chrystusa, oceanu radości i światła, boleści i chwały” – czytamy w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ks. Jerzy Preca zmarł 26 lipca 1962 r. w wieku 82 lat, w Santa Venera na Malcie, gdzie spędzał ostatnie miesiące życia. W 2001 r. Św. Jan Paweł II wyniósł go do chwały ołtarzy, podczas swej podróży apostolskiej na Malcie. 3 czerwca 2007 r. jego kanonizacji dokonał w Rzymie papież Benedykt XVI. Ks. Jerzy Preca jest pierwszym kanonizowanym Maltańczykiem.

Źródło: brewiarz.pl, wduchuswietym.com, vatican.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama