Kościoły ostro potępiają rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie

Po tym, jak w materiałach filmowych z Ukrainy pokazano egzekucję cywilów przez wojska rosyjskie, zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich wezwali do wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawców i złożyli kondolencje rodzinom pogrążonym w żałobie.

„Mordowanie ludności cywilnej, nawet w czasie wojny, jest poważną zbrodnią, za którą należy odpokutować. Rosyjska armia, sądy i rząd są zobowiązane do podjęcia działań przeciwko osobom odpowiedzialnym, w przeciwnym razie same działają przestępczo" - napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing.

Bp Bätzing wyraził szok w związku z doniesieniami i zdjęciami z Buczy, przedmieścia Kijowa, które armia ukraińska odzyskała w niedzielę. Regularnie dochodziło tam do egzekucji ludności cywilnej przez żołnierzy rosyjskich. „Modlę się za ofiary i pogrążonych w żałobie, a także o skruchę dla sprawców" – zapewnił biskup Limburga.

Prymas Kościoła Anglii, abp Justin Welby, stwierdził po tym do jakich zbrodni doszło Buczy, że „wraz z wojną przychodzi utrata naszego człowieczeństwa". „Oby ci, którzy prowadzą wojnę przeciwko narodowi ukraińskiemu, odzyskali człowieczeństwo i zaprzestali tego obrzydliwego zabijania dzieci Bożych" - napisał na Twitterze arcybiskup Canterbury.

W niedzielę zbrodnie potępili także zwierzchnicy Kościołów prawosławnego i greckokatolickiego na Ukrainie.

tom (KAI) / Limburg/Londyn

« 1 »

reklama

reklama

reklama