Laureat Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich 2022: Ukrainie grozi zagłada

Serhij Żadan, ukraiński pisarz i laureat Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich za 2022 rok, ostrzega przed zniszczeniem swojej ojczyzny.

 

„Rosjanie nie chcą z nami negocjować, chcą nas zniszczyć” – napisał w artykule dla niemieckiego tygodnika „Die Zeit”. Jego zdaniem, obecnie zabija się Ukraińców, bo są Ukraińcami. „Nie możemy zrezygnować z oporu, bo inaczej zostaniemy zniszczeni. Musimy domagać się broni od Zachodu, bo inaczej zostaniemy zniszczeni - podkreślił Żadan.

Jednocześnie ukraiński autor przestrzegł przed „źle rozumianym pacyfizmem”, który „cuchnie cyniczną obojętnością”. Jeśli Ukraina przegra wojnę, zginą setki tysięcy ludzi, to „krew będą mieli na sumieniu ci, którzy wciąż bez skrupułów igrają ze złem, życząc jednocześnie wszystkim dobrobytu i pokoju”.

Żadan skrytykował też list otwarty 28 niemieckich intelektualistów, którzy pod koniec kwietnia ostrzegli przed dostarczeniem ciężkiej broni na Ukrainę. Zwróci uwagę, że „prezydent Rosji Władimir Putin jest straszny, ale nie wielki. A jeśli niektórzy niemieccy intelektualiści nadal się go boją, muszą to pogodzić z własną prawością i sumieniem”.

Pod koniec czerwca Rada Fundacji Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich ogłosiła, przyznała tegoroczną nagrodę „za wybitne dzieła tego autora oraz jego „postawę humanitarną w docieraniu do ludzi w czasie wojny i udzielanie im pomocy z narażeniem życia”. Uroczyste wręczenie nagrody Żadanowi jest planowane w październiku we Frankfurcie nad Menem.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama