Nastolatek dzięki swojej pasji zebrał ponad 1,4 mln zł. Wszystko przekaże na ukraińskie dzieci

Pasją 12-letniego Gabriela Clarke’a jest praca w drewnie. Aby spełnić swoje marzenie i kupić rower, postanowił sprzedać zrobioną przez siebie drewnianą miskę. Jak się okazało, liczba osób chcących zakupić własnoręcznie zrobiony przedmiot przeszła jego oczekiwania. Z tego względu postanowił przekazać pieniądze na szczytny cel.

Młody Brytyjczyk stworzył drewnianą miskę w kolorach ukraińskiej flagi, którą chciał wystawić na licytację, a następnie za zebraną kwotę kupić rower. W marcu tata młodego Brytyjczyka — Richard Clarke, zamieszczając na Twittera prace swojego syna, poprosił swoich obserwujących na Twitterze, aby obserwowali jego profil na Instagramie. Post mężczyzny przyniósł chłopcu błyskawiczną popularność. W ciągu 48 godzin liczba obserwujących z 6 wzrosła do 225 tysięcy. A w ciągu kilku dni otrzymał ponad 20 tysięcy zamówień.

„Jestem zaskoczony liczbą zamówień, które otrzymałem. Czuję się źle, że nie mogę tego wszystkiego wyprodukować, ale doszedłem do wniosku, że nawet jeśli rzuciłbym szkołę, z czego moi rodzice nie byliby zadowoleni, zajęłoby mi to 32 lata, gdybym robił trzy miski dziennie” — przyznał chłopiec cytowany przez brytyjskie media.

Zaskoczony był także jego ojciec Richard.

„Kiedy obudziłem się następnego ranka po opublikowaniu tweeta i zobaczyłem, ilu obserwujących ma Gabriel na swojej stronie, trochę wpadłem w panikę” — powiedział.

Kiedy młodzieniec zorientował się, ile osób jest zainteresowanych jego dziełem, zmienił zdanie. Chłopiec stwierdził, że może przyczynić się do słuszniejszej sprawy niż kupno roweru. Gabriel podjął decyzję, że jego dzieło trafi na aukcję charytatywną, a zebrane w ten sposób fundusze zostaną przekazane na pomoc ukraińskim uchodźcom za pośrednictwem organizacji Save the Children. Z kolei sama miska zostanie przekazana wylosowanej osobie, która wspomogła akcję.

„Gabriel chce zrobić co w jego mocy, aby zebrać jak najwięcej pieniędzy dla dzieci na Ukrainie” — powiedział ojciec.

„Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy przekazać trochę pieniędzy w odpowiedzi na apel Save the Children. Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze straszliwych cierpień, z jakimi boryka się obecnie Ukraina, a Gabriel ma nadzieję, że w ten sposób można pomóc dzieciom będącym w znacznie większej potrzebie. Daj tyle, ile możesz. Jeśli dasz więcej, nie zwiększy to twoich szans na wygranie miski, ale bardziej pomoże słusznej sprawie. Ogromne podziękowania od Gabriela. Mówi, że to jego najlepsza miska” — czytamy w opisie aukcji.

Sukces przerósł oczekiwania

Organizatorzy akcji charytatywna zakładali, że uda się zebrać 5 tysięcy funtów. Natomiast po kilku dniach 14 tysięcy ludzi dobrej woli wpłacili 250 tysięcy funtów (ponad 1,4 mln złotych).

„Wspaniały pomysł! Obróbka drewna to szlachetne rzemiosło, łączące piękno i funkcjonalność. Twój talent i hojność pomogą wielu dzieciom na Ukrainie” — napisali Ben, Kate i Henry, którzy wpłacili 100 funtów.

„Co za historia! Dobre rzeczy nadal mogą się dziać na tym świecie” — dodała Tracey Doster. Z kolei Annette Boyle napisała: „Twoje serce daje nadzieję. Nie tylko Ukrainie i organizacji Save the Children, ale nam wszystkim”.

Źródło: Twitter, goodnewsnetwork.org

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama